Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Otazka c.1
Resim dilema, nainstalovat XP a linux poustet ve VMware, nebo nainstalovat linux a XP poustet ve VMware? Masina urcena pro vyvoj www aplikaci, apache, php, flash a 3dmax XP je nutno pro Flash a 3Dmax a Linux je nutno pro apache+php (v hostingu to jde na linuxu, nechci riskovat moznou nekompatibilitu php v XP).
Otazka c.2
Postaci free VMware server nebo koupit VMWare Workstation ? Masina je nehalem + 6GB ram + hafo disku.
Hlavní OS, virtualizovaná Windows. Ze stejných důvodů, které byly jmenovány.
Ale jako virtualizaci bych dal spíš VirtualBox (je zdarma, pro desktopové použití mě přijde jednodušší než VMWare server nebo Player. Workstation pak není zdarma).
je zdarmaEhm, ne tak docela. Existují dvě verze - OSS - ta je opensource a zdarma a uzavřená, ta je zdarma jen pro nekomerční využití a oproti OSS má navíc nějaké fíčrsky - třeba USB nebo RDP server
Ale jako virtualizaci bych dal spíš VirtualBox (je zdarma, pro desktopové použití mě přijde jednodušší než VMWare server nebo Player. Workstation pak není zdarma).VMWare Workstation stojí pár tisíc, takže pokud by to opravdu bylo z možných řešení to nejlepší, neměl by snad v ceně být problém. Ale doporučil bych prostě si VirtualBox i VMWare Server/Player/Workstation vyzkoušet (pro Workstation existuje 30denní trialverze). Každému může vyhovovat něco jiného.
VirtualBox asi neumi emulovat 3D kartu, ale u VMWare Workstation ctu ze to umi. A pro 3DMAX je na spusteni potreba 3D akcelerace. O penize za VMware nejde, stejne se nejvic vycaluje za 3Dmax a zbytek se pri tom sveze...
VirtualBox cca od verze 2.1 umí i 3D akceleraci.
Nejlepší asi opravdu bude obojí vyzkoušet a porovnat, v čem ten 3DMAX poběží nejlíp.
VMware Fusion je pro Windows ? Pokud ano, mohu poprosit o odkaz ? .........ikdyž, spíš jsem asi špatně pochopil Vaši odpověď.
1. VMware spíše doporučuje používat jako fyzický stroj (host) Linux než Windows. U desktopu bych se ale asi řídil hlavně tím, jaký podíl času budete trávit v jednotlivých systémech a co v nich hodláte dělat. Budete-li ve Windows 90 procent času, je asi volba jasná, stejně jako když budete chtít hrát moderní hry.
2. VMware Server 1.x byl na desktop velmi dobře použitelný, takže nebylo moc důvodů, proč kupovat Workstation. V Serveru 2.0 ale VMware tento (z jejich pohledu) nedostatek odstranil, takže Server 2.0 je sice oproti 1.x asi vhodnější pro serverové nasazení, ale na desktop nic moc. Takže nechcete-li používat starou verzi, u které asi brzy začne být problém s kompatibilitou s novějšími host i guest systémy, ani platit za Workstation, doporučil bych asi spíš zkusit Player, který už je dnes přeci jen výrazně použitelnější než první verze. Případně zkusit jiné virtualizační nástroje.
70% kodovani php+html+js, 20% flash, 10% 3DMax. Na vykonu renderingu moc nezalezi, proste se to pusti pres noc, jde o to aby to maxko vubec ve virtualu bylo schopno behat. Kdyz to nepujde tak budu muset mit hlavni OS XP64 nebo rovnou Win7. FlashCS3 ve WMware mam odzkouseny a je to pohodlne pouzitelne. Vzheldem na to ze vetsina casu bude kodovani php v Eclipse ktery bezi v jave tak mi je jedno jestli to bude windows nebo linux, rozdil nepoznam. Takze asi cely problem bude stat na tom jestli je 3dmax rozumne provozovatelne ve virtualu.
1. bude linux + nVidia + XP ve vmware workstation nebo player 2. bude Windows 7 (XP 64 bit ne) + vmware server a v nem linux masina ... 3. Bude APPLE - pak je to vsechno jedno ... 3D je vsude ...![]()
Osobne bych pouzil jako hlavni OS, ten na ktery jste zvykly. Windows by pravdepodobne byly jednodussi - bezprobemove 3D. Jinak pro zprovozneni nealokovane pameti lze ve win32 pouzit RamDisk Plus9 a ziskat tak dalsi vykon.
VMware (i VB) sice 3D umi, ale na "sve" graficke karte, kterou rada sw nerozpozna. Velikost RAM u teto karty je tusim v obou pripadech 128MB. Muzete samozrejme vyzkouset trial verzi a uvidite, zda je to pouzitelne.
V opacnem pripade (Win jako nativni a Linux host) je funkcnost celkem jista.
Tiskni
Sdílej: