Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
push "dhcp-option DNS 192.168.2.1"
. Nevadi, linuxovym zamestnancom rozdam up-script, ktory rozparsuje tuto volbu z premennych prostredia typu foreign_option_X
a zapise ju do /etc/resolv.conf
. Pri ukonceni down-script nameserver odstrani.
2.) Ak bude OpenVPN klient aktualne u zakaznika na sieti, ktora obnovuje DHCP nastavenia prilis casto, tak po urcitom case prepise /etc/resolv.conf a klient prestane prekladat mena pre siet cez OpenVPN.
Co s bodom 2? Nenasiel som distribucne prenositelny sposob ako nastavit resolv.conf po dobu behu OpenVPN klienta a zaroven odolne voci DHCP. Akotak funkcne riesenie je zapisat vsetky potrebne servery do /etc/hosts
, ale nie je to prave pruzne.
Pres redirect-gateway:
"Many OpenVPN client machines connecting to the internet will periodically interact with a DHCP server to renew their IP address leases. The redirect-gateway option might prevent the client from reaching the local DHCP server (because DHCP messages would be routed over the VPN), causing it to lose its IP address lease."
NN
--redirect-gateway flags... (Experimental) Automatically execute routing commands to cause all outgoing IP traffic to be redirected over the VPN.To ale rozhodne nie je to co chcem. Ja chcem cez VPN smerovat iba traffic pre tych par pocitacov v nasej internej sieti. Zvysok nech ide po kabloch ako keby ziadne VPN nebolo.
U linuxových klientů se zkus mrknout na balík resolvconf.
Tiskni
Sdílej: