Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Pro kompresi PDF nebo png jsem zkoušel použít příkaz convert -compress, ale nedaří se, protože nevím, jak napsat hodnotu za slovo compress. Zkoušel jsem například -compress 1:10 nebo -compress 10:1, nebo -compress 0,5 a hodně dalších možností, ale ani jedna nefunguje; neustále mi to hlásí, že nerozeznal hodnotu. Zkoušel jsem nápovědu convert -h nebo man convert, ale žádné vysvětlení tam není. Jsou tam sice vypsané přepínače a k čemu jsou, ale u žádného není vysvětlené, v jakých hodnotách a jakým způsobem se zadávají. Potom jsem zkoušel hledat na internetu a tam jsem našel buď jenom nesmysly, které se toho příkazu vůbec netýkyjí, a když už se konečně něco objevilo, zase nebylo vysvětlené, jak s tím zacházet.
Jak mám správně zadávat hodnoty pro přepínač compress v příkazu convert?
Teď jsem zkoušel jako hodnotu ke -compress zadávat: none, bzip, zip, jpeg, jpeg2000, fax, group4, lossless, lzw, rle, a ani jedno mi nepomáhá. Funguje to sice - vytváří mi to nové soubory, ale blbé: Místo, aby zabíraly méně kilobajtů, než původně, tak zabírají většinou více. Navíc, v Konzoli se mi pokaždé hlásí:
**** Warning: File has an invalid xref entry: 14. Rebuilding xref table. **** This file had errors that were repaired or ignored. **** The file was produced by: **** >>>> ImageMagick 6.3.2 09/26/07 Q16 http://www.imagemagick.org <<<< **** Please notify the author of the software that produced this **** file that it does not conform to Adobe's published PDF **** specification.
Je snad chyba v tom balíčku ImageMagick? Já zkouším komprimovat PDF, které jsem dříve vytvořil z obrázků, a které zabírá asi 300KB na jednu stránku a pokouším se z toho vyrobit PDF, které zabere méně kilobajtů. Je nástroj convert -compress vůbec na to? Je to vůbec program, který jsem hledal, nebo mám použít něco jiného a co?
-compress <type> the type of image compression Choices are: None, BZip, Fax, Group4, JPEG, Lossless, LZW, RLE or Zip. Specify +compress to store the binary image in an uncompressed format. The default is the compression type of the specified image file. If LZW compression is specified but LZW compression has not been enabled, the image data will be written in an uncompressed LZW format that can be read by LZW decoders. This may result in larger-than-expected GIF files. "Lossless" refers to lossless JPEG, which is only available if the JPEG library has been patched to sup- port it. Use of lossless JPEG is generally not recommended. Use the -quality option to set the compression level to be used by JPEG, PNG, MIFF, and MPEG encoders. Use the -sampling-factor option to set the sampling factor to be used by JPEG, MPEG, and YUV encoders for downsampling the chroma channels.
Já jsem si dříve z několika obrázků vyrobil PDF, které zabírá asi 300 KB na jeden list. Zdá se mi to hodně, proto se snažím z toho PDF vyrobit ten samý PDF, který bude ale zabírat méně kilobajtů, než předtím. Jak toho dosáhnu pomocí programu convert? A hodí se vůbec ten program na to, nebo mám použít něco jiného a co?
V tom PDF ten obrázek má rozměry 595x842 pixelů. Je ve formátu PDF a zajímám se o zmenšení v kilobajtech při zacování velikosti v pixelech a aby byl zase v PDF.
Rozměry má 595x842px, přes celou stránku a je v PDF. Zajímám se o zmenšení toho PDF v kilobajtech a při zachování velikosti v pixelech.
Tiskni
Sdílej: