Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
backuppc
.
Pro zalohovani pouzivam metodu rsync
skrz ssh
- pokud jsou adresare maly, tak je vse v pohode.
Pak ale prijde na radu adresar /cesta/, ktery ma treba 100G v hodne podadresarich a zazalohovat ten na jeden zatah je docela zahul na kompa, protoze rsync musi najit vsechny soubory, ktery bude zalohovat, zapamatovat si je a pak je posilat pres sit jinam.
Je mozne nejak v nastaveni RsyncShareName
(ci pomoci jine polozky, pokud to umoznuje) rici, ze zalohuj /cesta/a*
, /cesta/b*
ci /cesta/[0-9]*
? Kdyz sem to zkusil, tak sem dostal chybovku
2009-06-01 07:55:34 Aborting backup up after signal PIPE 2009-06-01 07:55:35 Got fatal error during xfer (aborted by signal=PIPE) 2009-06-01 07:55:35 Saved partial dump 0Kdyz sem si zalohovani delal rucne, tak sem to resil cyklem ve stylu "
for i in /cesta/; do rsync $parametry "/cesta/$i" "masina:/zaloha/; done
", ale tady sem nic takovy nenasel.
Nema nekdo napad/reseni jak z toho ven?
dik, lubos
Přešli jsme z metody rsync na tar a doba zálohy se u takto velkých adresářů zkrátila takřka na desetinu. Rsyncové zálohy trvaly desítky hodin, rsync zahltil paměť i swap a stejně pak na 32bitech končil na nemožnosti alokovat více než 3GB paměti. Doporučuji vyzkoušet, je to triviální změna konfiguráku backuppc.
Tiskni
Sdílej: