Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
backuppc
.
Pro zalohovani pouzivam metodu rsync
skrz ssh
- pokud jsou adresare maly, tak je vse v pohode.
Pak ale prijde na radu adresar /cesta/, ktery ma treba 100G v hodne podadresarich a zazalohovat ten na jeden zatah je docela zahul na kompa, protoze rsync musi najit vsechny soubory, ktery bude zalohovat, zapamatovat si je a pak je posilat pres sit jinam.
Je mozne nejak v nastaveni RsyncShareName
(ci pomoci jine polozky, pokud to umoznuje) rici, ze zalohuj /cesta/a*
, /cesta/b*
ci /cesta/[0-9]*
? Kdyz sem to zkusil, tak sem dostal chybovku
2009-06-01 07:55:34 Aborting backup up after signal PIPE 2009-06-01 07:55:35 Got fatal error during xfer (aborted by signal=PIPE) 2009-06-01 07:55:35 Saved partial dump 0Kdyz sem si zalohovani delal rucne, tak sem to resil cyklem ve stylu "
for i in /cesta/; do rsync $parametry "/cesta/$i" "masina:/zaloha/; done
", ale tady sem nic takovy nenasel.
Nema nekdo napad/reseni jak z toho ven?
dik, lubos
Přešli jsme z metody rsync na tar a doba zálohy se u takto velkých adresářů zkrátila takřka na desetinu. Rsyncové zálohy trvaly desítky hodin, rsync zahltil paměť i swap a stejně pak na 32bitech končil na nemožnosti alokovat více než 3GB paměti. Doporučuji vyzkoušet, je to triviální změna konfiguráku backuppc.
Tiskni
Sdílej: