Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
zdravim,
mam takychto problem s alsou v Lenny stable:
nainstalovana alsa funguje - vsetky zariadenia su OK. ale iba do najblizsieho restartu. vzdy po reboote fungovat prestane, opat musim skonfigurovat cez alsaconfig.
alsactl store nepomaha...
neviete niekto, preco sa to deje a co s tym? nikdy som predtym takyto problem nemal.
Máte přídavnou zvukovou kartu? Možná by pomohlo v biosu zakázat integrovanou. Ale tenhle problém se mi občas objevuje taky. Navíc alsaconfig v testingu již nefunguje (program je odstraněn).
Hoď sem výpis aplay -l
Tipnul bych si na náhodné přehazování zvukovek.
cat /etc/modprobe.d/sound
alias snd-card-0 snd-intel8x0
options snd-intel8x0 index=0
cat /etc/modprobe.conf
cat: /etc/modprobe.conf: Adresár alebo súbor neexistuje
aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: nForce2 [NVidia nForce2], device 0: Intel ICH [NVidia nForce2]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: nForce2 [NVidia nForce2], device 2: Intel ICH - IEC958 [NVidia nForce2 - IEC958]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
To vypadá ok. Tím "fungovat přestane" myslíš:
A) Po restartu se automaticky nenatáhne modul snd-intel8x0 a zvukové zařízení se tak nevytvoří (aplay -l vypíše chybu)
B) Ztiší se mixer (mute nebo hlasitost na nule)
C) Mixer je OK, modul natažený, ale někdy zvuk jde a někdy nejde.
najskor asi moznost C - chova sa to fakt podivne.
modul je natiahnuty, ale aplay -l je prazdne...
najhorsie je, ze ani nemoze vystopovat, ci to ma suvis s nejakou aplikaciou, pripadne, co ine je za tym...
aby som doplnil - ja som prave cakal, ze mozno je problem s loadovanim modulu, tak som ho este pre istotu pridal do /etc/modules
ale problem to nevyriesilo.
akoby cosi stale pripisovalo vystup z alsaconf...
Tiskni
Sdílej: