Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Mám potíže s rychlostí a fungováním sítě. Mám linux serevr - UBUNTU 9 a v síti 6 stanic s Windows XP Prof. Na serevru běží DHCP, Samba pro sdílení souborů a tiskáren.
Při otvírání dokumentů to dává síť zaneprázdněna, někdy se WORD dokumet otevírá ze sítě 2 minuty. Pomalé odezvy ze sítě na okolní počítače. Původně byl v síti windows server - SB 2003, který zajišťoval DHCP, sdílení dokumentů a Exchange.
Nevím jestli mám správně nakonfigurovány Windows stanice. Nechal jsem na nich vše úplně původní. Přihlášení do domény zůstalo, názvy stanic uživatelské účty - všechno původní.
Když dám do některého PC live CD linuxu, tak se to chová docela slušně. Nedává že by byla síť zaneprázdněna. Takže problém bude patrně v těch stanicích.
Může mi někdo poradit s nastavení těch stanic?
Děkuji
A jak jste migroval uzivatelske ucty uzivatelu/stanic z windows serveru do ubuntu/samby? Je samba nakonfigurovana jako domenovy radic?
Uživatelské účty jsme nijak nemigroval. Názvy Win stanic a win uživatelů zůstali stejné. Uživatele definované do samby mají jiná jména než Win uživatelé. Konfigurace samby jako doménového řadiče jsme se nijak nedopátral, v konfiguraci jsme nic nenašel.
Tak to potom se nemuzete divit ze to je pomale, takto to nemuze fungovat. Precte te si neco o konfiguraci samby jako DC (domenoveho radice), staci to vygooglit, nakonfigurujte ji jako DC, zalozte ucty na ubuntu/sambe jak pro pocitace tak pro uzivatele a pripojte postupne vsechny stanice do nove domeny, kterou jste vytvorili na sambe. V domene jde o to ze mate trust (vztah) mezi stanicemi a domenovym radicem, takze pokud vypnete jeden DC (Windows) a zapnete jiny DC (linux/samba) a neresite nejak migraci uctu stanic a uzivatelu tak "porusite" tyto trusty a cela domena je v haji.
Viz puvodni otazka:
...
Nevím jestli mám správně nakonfigurovány Windows stanice. Nechal jsem na nich vše úplně původní. Přihlášení do domény zůstalo, názvy stanic uživatelské účty - všechno původní.
...
takze je celkem jasne ze stanice byly v domene...
Tiskni
Sdílej: