Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím komunitu,
opět bych potřeboval od vás poradit něco linux-specific :)
Mám soubor otázek s možnými odpovědi (každá představuje 1 odstavec), ale před tiskem bych je chtěl (náhodně) spřeházet (ztížení opisování). Máte někdo nějaký nápad? Pracuji standardně s balíkem Ooo, ale není to limitace (ty jsou pro mě komerční software).
Pak ale ten soubor budu přenášet do prostředí Windows..., ale vlastně můžu dotáhnou k školní tiskárně svůj laptop...
Děkuji, Oleg
P.S. Nehrbte se ;),
sort -R otazky.txt
Díky za radu, ale nefachá :(
To můžu jen tak v konsoli?
Uložil jsem ten soubor v Oo Writeru do typu otazky .txt do domovského adresaře. Z něj v konsoli zkouším ten příkaz a:
kralix@inspike:~$ sort -R otazky.txt
sort: převod řetězce selhal: No such file or directory
sort: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
sort: Nepřevedený řetězec byl „“.
V mym domovským adresáři je, v gedit se normálně spustí.
Btw. Ty odstavce jsou oddělené od sebe jen prázdným řádkem. Nemusí ten vlastní soubor mít nějaký vlastní syntaxový zápis aby to fungovalo?
Díky a můžete na mě mluvit trochu polopaticky, jsem začátečník, co si bez klikátek neví často rady. Díky
Zdravim, Oleg
P.S. Nehrbete se ;)
strfile
, ktorý ja mám v balíku bsd-games
.
Medzi jednotlivé odstavce daj riadok obsahujúci len znak %. Potom urob:
strfile otazky.txt
a následne dostaneš náhodne vybraný odstavec spustením
fortune otazky.txt
Woops,
po doplnění % v souboru první příkaz vytvořil jakýsi otazky.txt.dat (MIME type - application/octet-stream), který nedokáži otevřít. Ten druhý s původní souborem opravdu v konsoli vypíše jeden náhodný odstavec.
S tím už se dá něco vymyslet... Zopakovat do vyčerpání odstavců a výsledek poslat rourou do tiskárny, nebo do finálního souboru k tisknutí. Nechtěl bych už moc? Poradíte mi tu syntaxi (nebo se tomu už říká skript?)
Díky moc. Takhle se linux opravdu zdá užitečnější než klikací Windows...
Oleg
P.S. Nechci být s těmi zády už trapný, ale myslete si na ně...
po doplnění % v souboru první příkaz vytvořil jakýsi otazky.txt.dat (MIME type - application/octet-stream), který nedokáži otevřít.Je to dátový súbor obsahujúci informácie o tom, kde sa jednotlivé odseky nachádzajú. Používa ho
fortune
.
Zopakovat do vyčerpání odstavců a výsledek poslat rourou do tiskárny, nebo do finálního souboru k tisknutí.Nie je žiadna garancia, že to čo vypíše fortune sa nebude opakovať. Ak skutočne potrebuješ súbor len s prehádzanými odstavcami tak sort -R bude asi to správnejšie riešenie (ak máš taký sort, ktorý ten option pozná), ale musíš dať pozor na to, aby jednotlivé odstavce boli oddelené koncom riadku (teda zalamovanie riadkov nerobíš ručne, ale ho necháš robiť editor). Ak robíš test a bude sa k nemu pristupovať elektronicky, tak sa pozri na projekt
keduca
v KDE 3.x.
> vystup.txt
". Pripadne skus prikaz:
cat otazky.txtA ak zbehne, tak by mal aj sort. To set LC... sa robi (ak by si to nahodou potreboval):
set LC_ALL=C sort -R otazky.txt > nahodne.txt
Doplnim ukazku:
fox:~# cat test
a) foo
b) bar
c) foo
d) bar
fox:~# sort -R test
a) foo
d) bar
b) bar
c) foo
NN
Spokojený, díky! Sort -R otazky.txt > nahodne.txt funguje. Dořeším to zalamování a hotovo.
Buďte zdrávi, Oleg
LC_ALL=C sort -R otazky.txt > nahodne.txt
Tiskni
Sdílej: