David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Zdravím,
nedávno jsem si pořídil SBC s procesorem ARM920T. Běží na tom T-linux a rád bych si tam vytvořil svoje programy. Mám tu jedno PC s cygwin (under Win XP) a jiné pc linux Mandriva. Ani na jednom se mi nepodařilo udělat cross compilation tools.
Poradíte mi jak úspěšně udělat gcc, binutils , glibc aby to fungovalo ?
LP.
A co zkusit rovnou celé SDK OpenWRT? Přidání nového balíku není tak složité a instalace SW přes nástroje ala debian potěší.
Pěkné. A dovede to pracovat s jakoukoliv desku s ARMem ?
Nechci flashovat celý linux, jen mi jde o aplikace které bych tam doplnil.
Nikdy jsem to nedělal (použil jsem rovnou openwrt), ale tipnul bych si, že pro kompilaci dodatečných binárek by to asi chtělo nějaké SDK původní distribuce na desce. Minimálně headery knihoven a jádra by to asi chtělo stejné, jako jsou na desce.
V tomto případě openwrt asi nepomůže, to je komplet se svými buildovacími nástroji, jádrem, knihovnami atd.
Konkrétně s touto architekturou zkušenost nemám, ale myslím si, že to bude všude stejné:
V podstatě si vždy vystačíš s volbami --build, --host, --target, --prefix a případně úpravou PATH, CFLAGS, LDFLAGS.
Stahnul bych si neco hotoveho. Procesor je stejny jako treba na OpenMoko, takze by melo fungovat napr:
http://qtextended.org/downloads/toolchains/arm920t-eabi.tgz
Tady jsem skončil u rozbalení a víc nic . Nemohu najít zádnou dokumentaci, co by vysvětlovala co kde v jakém adresáři je a jak to použít.
Rozbalí se to do $dir / opt / toolchains / arm920t-eabi / ... a dál si víc nevrznu. V adresáři /bin/ vypadá cosi jako spustitelné soubory či linky, ale nechce se to spustit. například arm-linux-gcc --version , odpoví bash: command not found
Funkčnost compileru chci ozkoušet na příkladu hello.c ,který obsahuje jen funkci printf. Poté přes FTP přenesu na SBC desku targetu a spustím přes konzoli. Ale to bych se do této fáze musel dostat
Co se týče snahy udělat si vlastní cross tools, k tomu jsem byl donucen tak , že nejsem schopen nic rozběhat. Na netu je pár návodů, z čehož každý na něčem uvízne. Buď chybí *.h soubor nebo jiné komplikace. Takže tak nebo tak, nejsem schopen udělat sestavu gcc + glibc + binutils která by fungovala na target arm-linux-unknown-gnu, nebo podobný.
Tiskni
Sdílej: