Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Ansel (GitHub) je program pro úpravu digitálních fotografií. Jedná se o fork Darktable. Autorem je Aurélien Pierre, bývalý vývojář Darktable.
Cau panove, potrebuju poradit.
Pouzivam jako spokojeny clovek k praci ubuntu, zacal sem 8.04 a nevim jestli jsem ti toho akorat tehda nevsimal ale v nynejsim vydani ubuntu (9.04) mne trapi jedna vec a to tak, ze dost.
Proste a jednoduse "pomale prohlizeni internetu" tam, kde je cokoliv FLASHOVEHO.
Pomala videa youtube.com, vsechny stranky naplacane reklamnimi animacemi atp.
Vytizeni procesoru je naprosto neunosne a radove minimalne dvojnasobne oproti zatizeni na teze strance zobrazene ve Windows XP + firefox 3.0.10.
Verte nebo ne ale skousel jsem snad UPLNE VSECHNO.
Nainstaloval jsem jine prohlizece (opera, firefox alfa 3.5), zskousel sem jine flash playerove moduly - jak adobe tak gnash a podobne, zkousel jsem zda se problem ukazuje i na jinych strojich (ja mam FS esprimo u9200-C2D,3GB mm, jadro 2.6.29.4) - s ubuntu 9.04, oba meli jadro 2.6.28.11 resp 12 - u obou byl problem naprosto identicky... (Stroje : asus a6m, turion x2 1.6, 2GB mm;;; toshiba satellite a100, C2D 2GHz, 4GB mm).
Vytizeni procesoru PRES 100%, nekdy min...sekane scroolovani stranky, nepouzitelne streamove video.
Hratky s drivery vga jsem zkousel, flashblock nepovazuju za reseni, ruzne vezre jadra tuxu taky, cisty profil firefoxe taky, opera taktez nezabrala..VAZNE uz netusim co bych mohl zkusit aby to bylo lepsi...pokud nekdo z vas NECO vi, prosim poradte.
Diky moc.
PM
Tiskni
Sdílej: