Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
zdravim, po instalaci lennyho jsem se setkal s nemilou veci..sit je dratova a nakonfiruruje se pomoci network manageru uplne v poradku...pingy chodi ven z LAN napr seznam, google se 65% stratou a web prohlizec, aktualizace sources.listu v aptitude, pidgin atd, vse se zasekne bez odezvy...na dualbootu mam fedoru a tam vse slape jak ma tudis vylozene o problem site se hovorit neda....setkali jste se nekdo s podobnym problemem??...pls predem dekuji za jakoukoliv radu....
jaký je obsah souboru /etc/resolv.conf? Mělo by tam být něco jako
nameserver xx.xx.xx.xx
nameserver xx.xx.xx.xx.
přičemž xx jsou DNS přidělené poskytovatelem
Pokud mas stratovost paketu na lince, a sit je v poradku, tak bude nejspis problem s ovladacem k sitovce.
Zkus zkontrolovat jestli mas spravne nastavenou rychlost a duplex na sitovce.
Zkusil bych síť nastavit ručně přes /etc/network/interfaces
, zde je můj /etc/network/interfaces
:
auto lo iface lo inet loopback auto eth0 iface eth0 inet static address 192.168.1.25 netmask 255.255.255.0 gateway 192.168.1.25
Dále je třeba nastavit /etc/resolv.conf
:
nameserver 10.106.61.254 nameserver 10.106.61.19
A nakonec /etc/hosts
:
127.0.0.1 localhost 192.168.1.25 darkstar
Poznámka: IP adresy (maska) v těch příkladech jsou pouze informativní, musíte nastavit vaše IP adresy.
Tiskni
Sdílej: