Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Zdar, jsem v posledním kroku instalace Archu a ptají se mě kam nainstalovat GRUB (již jej mám nainstalovaný od předchozího Linuxu) a píší tam:
Select the boot device where the GRUB bootlader will be installed (usally the MBR and not a partition).
/dev/sda
/dev/sdb
/dev/sda1
/dev/sda2
/dev/sda3
/dev/sda5
Na sda1 mám WinXP, sda3 je swap, sda5 je ext3- tam se instaluje ArchLinux. Takže prosím pro lamu- co mám zvolit, nerad bych si to pokazil
Děkuji moc. Malá otázka do pranice: jak má člověk vědět, že je to sda? Není to moc friendly tedy...
a jaký je v mém případě rozdíl mezi sda a sdb? Údaje z BIOSu poskytnu, když řeknete co...
jj Win tam není vidět v GRUBu, budu si s tím muset zítra pohrát achjo :(
jo a jen pro ujasnění- po nainstalování Archu najedu do konzole- pro grafický režim budu asi muset ještě stáhnout z netu (není to na CD?) Xorg a okenní manažer?
Díky strašně moc, dneska po obědě to zkusím.
Tak ten Windows jsem rozchodil tím odkomentováním, ale nejde mi rozchodit net.
v /etc/rc.conf:
eth0="eth0 10.0.4.204 netmask 255.255.255.0 broadcast 198.168.0.1"
INTERFACES=(eth0)
gateway="default gw 10.0.4.1"
ROUTES=(!gateway)
ip adresa 10.0.4.204
brána 10.0.4.1
maska 255.255.255.0
rozsah DNS jsem správně zadal do /etc/resolv.conf - s tím zkušenost mám (nameserver a search řádky na tom se nedá moc co zkazit )
takže uložím rc.conf a dám ping www.seznam.cz a napíšemi unknown www.seznam.cz
/etc/rc.d/network restart
super díky geniálně jednoduchý. Funguje (testováno pingem).
Mám ale problém najít balík xorg (zadávám pod rootem pacman -S xorg gnome gnome-extra a píše mi to error package xorg not found in sync db). Zkoušel jsem podle http://www.archlinux.org/packages/ i xorg-server i xorg-apps, ale hlásí to samé :(
pacman -Sy xorg gnome gnome-extraa potom nakonec mozna celkovou aktualizaci systemu. to udelas takto:
pacman -Syuciste teoreticky to y u toho druheho (pacman -Syu) muzes vynechat jelikoz repozitare budou jiz synchronizovane s predesleho kroku, ale obecne je dobre to tam davat aspon mas jistotu ze jsou repozitare aktualni
vyborna prace DEKUJI [trvalo mi to dele, protoze mam wifi a spadlo mi to stahovani. ps> pacman -Syu bylo potreba]. nasel jsem si na wiki archu ze je potreba pro spusteni gnome napsat>
xinit /usr/bin/gnome-session
nevite kde to zautomatizovat abych to kazdy start nezadaval do konzole?
Nainstaluj gdm (pacman -S gdm) a do /etc/rc.conf do DAEMONS ho na poslední místo i zapiš. Bude se pak zobrazovat klasická přihlašovací obrazovka.
juj než jsem se dostal k netu (od voleb ) tak jste to sem již napsali- jj přišel jsem na to gdm také a zápisu do rc.conf. Problém je ten, že se přes gdm nemohu přihlásit jako root a teď nevím jak založit další účet, když neskočí po startu do konzole, ale do gdm
Mohl bych z WinXP editovat ten rc.conf, ale museli byste mi poradit jaký program na zápis do ext3, kde mám archlinux...
asi live cd...
Pokud tam je jenom root tak se přes CTRL + ALT + F1 dostaneš do konzole. Pak už stačí příkaz adduser a pak zpátky do grafického režimu CTRL + ALT + F7
super díky moc všem, konečně nainstalováno. ještě se pídit po drobnostech typu proč nejde mount ntfs disku, proč nemá gnome okna pod caption cestu kde jsem viz Ubuntu a jiné podrobnosti. Ale věřím, že na to přijdu 1 rok jsem měl Ubuntu, tak si pohraju... to gdm jsem také nakonec zjistil... zdravím kolegové :- )
su
) přes adduser
. Na přesné volby si prostuduj man adduser
.
Tiskni
Sdílej: