Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
Zdar, jsem v posledním kroku instalace Archu a ptají se mě kam nainstalovat GRUB (již jej mám nainstalovaný od předchozího Linuxu) a píší tam:
Select the boot device where the GRUB bootlader will be installed (usally the MBR and not a partition).
/dev/sda
/dev/sdb
/dev/sda1
/dev/sda2
/dev/sda3
/dev/sda5
Na sda1 mám WinXP, sda3 je swap, sda5 je ext3- tam se instaluje ArchLinux. Takže prosím pro lamu- co mám zvolit, nerad bych si to pokazil
Děkuji moc. Malá otázka do pranice: jak má člověk vědět, že je to sda? Není to moc friendly tedy...
a jaký je v mém případě rozdíl mezi sda a sdb? Údaje z BIOSu poskytnu, když řeknete co...
jj Win tam není vidět v GRUBu, budu si s tím muset zítra pohrát achjo :(
jo a jen pro ujasnění- po nainstalování Archu najedu do konzole- pro grafický režim budu asi muset ještě stáhnout z netu (není to na CD?) Xorg a okenní manažer?
Díky strašně moc, dneska po obědě to zkusím.
Tak ten Windows jsem rozchodil tím odkomentováním, ale nejde mi rozchodit net.
v /etc/rc.conf:
eth0="eth0 10.0.4.204 netmask 255.255.255.0 broadcast 198.168.0.1"
INTERFACES=(eth0)
gateway="default gw 10.0.4.1"
ROUTES=(!gateway)
ip adresa 10.0.4.204
brána 10.0.4.1
maska 255.255.255.0
rozsah DNS jsem správně zadal do /etc/resolv.conf - s tím zkušenost mám (nameserver a search řádky na tom se nedá moc co zkazit )
takže uložím rc.conf a dám ping www.seznam.cz a napíšemi unknown www.seznam.cz
/etc/rc.d/network restart
super díky geniálně jednoduchý. Funguje (testováno pingem).
Mám ale problém najít balík xorg (zadávám pod rootem pacman -S xorg gnome gnome-extra a píše mi to error package xorg not found in sync db). Zkoušel jsem podle http://www.archlinux.org/packages/ i xorg-server i xorg-apps, ale hlásí to samé :(
pacman -Sy xorg gnome gnome-extraa potom nakonec mozna celkovou aktualizaci systemu. to udelas takto:
pacman -Syuciste teoreticky to y u toho druheho (pacman -Syu) muzes vynechat jelikoz repozitare budou jiz synchronizovane s predesleho kroku, ale obecne je dobre to tam davat aspon mas jistotu ze jsou repozitare aktualni
vyborna prace DEKUJI [trvalo mi to dele, protoze mam wifi a spadlo mi to stahovani. ps> pacman -Syu bylo potreba]. nasel jsem si na wiki archu ze je potreba pro spusteni gnome napsat>
xinit /usr/bin/gnome-session
nevite kde to zautomatizovat abych to kazdy start nezadaval do konzole?
Nainstaluj gdm (pacman -S gdm) a do /etc/rc.conf do DAEMONS ho na poslední místo i zapiš. Bude se pak zobrazovat klasická přihlašovací obrazovka.
juj než jsem se dostal k netu (od voleb ) tak jste to sem již napsali- jj přišel jsem na to gdm také a zápisu do rc.conf. Problém je ten, že se přes gdm nemohu přihlásit jako root a teď nevím jak založit další účet, když neskočí po startu do konzole, ale do gdm
Mohl bych z WinXP editovat ten rc.conf, ale museli byste mi poradit jaký program na zápis do ext3, kde mám archlinux...
asi live cd...
Pokud tam je jenom root tak se přes CTRL + ALT + F1 dostaneš do konzole. Pak už stačí příkaz adduser a pak zpátky do grafického režimu CTRL + ALT + F7
super díky moc všem, konečně nainstalováno. ještě se pídit po drobnostech typu proč nejde mount ntfs disku, proč nemá gnome okna pod caption cestu kde jsem viz Ubuntu a jiné podrobnosti. Ale věřím, že na to přijdu 1 rok jsem měl Ubuntu, tak si pohraju... to gdm jsem také nakonec zjistil... zdravím kolegové :- )
su
) přes adduser
. Na přesné volby si prostuduj man adduser
.
Tiskni
Sdílej: