Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Zdar, jsem v posledním kroku instalace Archu a ptají se mě kam nainstalovat GRUB (již jej mám nainstalovaný od předchozího Linuxu) a píší tam:
Select the boot device where the GRUB bootlader will be installed (usally the MBR and not a partition).
/dev/sda
/dev/sdb
/dev/sda1
/dev/sda2
/dev/sda3
/dev/sda5
Na sda1 mám WinXP, sda3 je swap, sda5 je ext3- tam se instaluje ArchLinux. Takže prosím pro lamu- co mám zvolit, nerad bych si to pokazil
Děkuji moc. Malá otázka do pranice: jak má člověk vědět, že je to sda? Není to moc friendly tedy...
a jaký je v mém případě rozdíl mezi sda a sdb? Údaje z BIOSu poskytnu, když řeknete co...
jj Win tam není vidět v GRUBu, budu si s tím muset zítra pohrát achjo :(
jo a jen pro ujasnění- po nainstalování Archu najedu do konzole- pro grafický režim budu asi muset ještě stáhnout z netu (není to na CD?) Xorg a okenní manažer?
Díky strašně moc, dneska po obědě to zkusím.
Tak ten Windows jsem rozchodil tím odkomentováním, ale nejde mi rozchodit net.
v /etc/rc.conf:
eth0="eth0 10.0.4.204 netmask 255.255.255.0 broadcast 198.168.0.1"
INTERFACES=(eth0)
gateway="default gw 10.0.4.1"
ROUTES=(!gateway)
ip adresa 10.0.4.204
brána 10.0.4.1
maska 255.255.255.0
rozsah DNS jsem správně zadal do /etc/resolv.conf - s tím zkušenost mám (nameserver a search řádky na tom se nedá moc co zkazit )
takže uložím rc.conf a dám ping www.seznam.cz a napíšemi unknown www.seznam.cz
/etc/rc.d/network restart
super díky geniálně jednoduchý. Funguje (testováno pingem).
Mám ale problém najít balík xorg (zadávám pod rootem pacman -S xorg gnome gnome-extra a píše mi to error package xorg not found in sync db). Zkoušel jsem podle http://www.archlinux.org/packages/ i xorg-server i xorg-apps, ale hlásí to samé :(
pacman -Sy xorg gnome gnome-extraa potom nakonec mozna celkovou aktualizaci systemu. to udelas takto:
pacman -Syuciste teoreticky to y u toho druheho (pacman -Syu) muzes vynechat jelikoz repozitare budou jiz synchronizovane s predesleho kroku, ale obecne je dobre to tam davat aspon mas jistotu ze jsou repozitare aktualni
vyborna prace DEKUJI [trvalo mi to dele, protoze mam wifi a spadlo mi to stahovani. ps> pacman -Syu bylo potreba]. nasel jsem si na wiki archu ze je potreba pro spusteni gnome napsat>
xinit /usr/bin/gnome-session
nevite kde to zautomatizovat abych to kazdy start nezadaval do konzole?
Nainstaluj gdm (pacman -S gdm) a do /etc/rc.conf do DAEMONS ho na poslední místo i zapiš. Bude se pak zobrazovat klasická přihlašovací obrazovka.
juj než jsem se dostal k netu (od voleb ) tak jste to sem již napsali- jj přišel jsem na to gdm také a zápisu do rc.conf. Problém je ten, že se přes gdm nemohu přihlásit jako root a teď nevím jak založit další účet, když neskočí po startu do konzole, ale do gdm
Mohl bych z WinXP editovat ten rc.conf, ale museli byste mi poradit jaký program na zápis do ext3, kde mám archlinux...
asi live cd...
Pokud tam je jenom root tak se přes CTRL + ALT + F1 dostaneš do konzole. Pak už stačí příkaz adduser a pak zpátky do grafického režimu CTRL + ALT + F7
super díky moc všem, konečně nainstalováno. ještě se pídit po drobnostech typu proč nejde mount ntfs disku, proč nemá gnome okna pod caption cestu kde jsem viz Ubuntu a jiné podrobnosti. Ale věřím, že na to přijdu 1 rok jsem měl Ubuntu, tak si pohraju... to gdm jsem také nakonec zjistil... zdravím kolegové :- )
su
) přes adduser
. Na přesné volby si prostuduj man adduser
.
Tiskni
Sdílej: