Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Zdravím, pořídil jsem digitální zrcadlovku Canon EOS 450D. Nějak se mi začínají hromadit fotky, tak jsem se chtěl zeptat co doporučíte na úpravu fotek v RAWu, případně něco na jejich třídění. Díky.
Ta třídění jsem si oblíbil digiKam. Se zpracováním už je to trošku horší – je zde spousta pěkných programů.
Nejlepší zkušenosti mám s LightZone, RawTherapee a Bibble.
Lightzone
+ starší verze (2.4) jsou freeware
+ má regions, se kterými se dají operace omezit jen na část obrázku. U regions se dá snadno nastavit jemný přechod atd.
+ má lightzones, což je naprosto luxusní alternativa k histogramu. Místo křivky se zobrazí miniatura fotkyk v myslím 16 odstínech šedi a u toho je stupnice o stejném počtu odstínů šedi. Když přejedeš kurzorem tak se v miniatuře vysvítí které části jasem odpovídají. Jas potom upravuješ jenom posovouváním nahoru a dolu.
- je poměrně paměťově náročný
- nebere v potaz nastavení (vyvážení bílé), které si udělal foťák (to koneckonců třeba UFRaw dělá tak a v mnohem horším měřítku), ale není to nijak hrozné. Je to zcela kompenzováno pohodlností práce s ním
Bibble
U toho jsem zkoušel trial verzi jak verze 4.10 (aktuální) tak i preview verze 5. Osobně se mi lépe pracovalo s 4.10 než s 5. Pro práci s RAW je to můj favorit
+ spousty nastavení
+ je rychlý a paměťově nenáročný
+ integruje noise ninja
+ skvělé doostřovací algoritmy
+ možnost pracovat s každým barevným kanálem zvlášť
+ ve verzi 4.10 nemá regions jako lightzone. Ve verzi 5 už budou (a preview je má taky)
- komerční (ale není zas tak moc drahý, už verze lite je skvělá) a chystám se ho koupit.
RawTherapee
+ freeware
+ poměrně slušné množství nastavení, řekl bych, že mezi LightZone 2.4 a Bibble (LightZone 3 nemám moc ozkoušeno, ale moc se mi nelíbilo)
+ hodně algoritmů pro demosaicing a tudíž člověk není omezen jen jediným který nemusí být ideální pro všechny foťáky
- příšerná práce s vytvářením náhledů – nijak nezobrazuje, zda vytváří náhledy z adresáře ani nezobrazuje soubory ke kterým ještě náhledy nejsou. Výsledek je, že když vlezete do adresáře s RAW, vypadá jako prázdný a pak se postupně objevůjí obrázky
- pomalé zpracování úprav obrázku, kdy klidně i několik desítek sekund není vidět nic než se upravený obrázek zobrazí
UFRaw
je tady jenom do počtu, moc se mi nelíbil a pracovalo se mi s ním špatně.
+ je open source
Canon Digital Photo Professional
Sice je jen pro Wondows ale dá se zprovoznil skrze wine.
+ velice rychle se v něm dají udělat základní úpravy
- postrádá pokročilejší nastavení a lepší algoritmy (třeba doostřování, odstranění šumu)
- je jen pro win
RawTherapee - pomalé zpracování úprav obrázku, kdy klidně i několik desítek sekund není vidět nic než se upravený obrázek zobrazíNa to mi obvykle pomáhá nastavit "preview scale" na 1:2 a méně - není to totéž jako zoom. Pokud to znáš, tak jako bych nic nenapsal.
Díky všem za podrobné tipy, začnu zkoušet.
Pro rychlé a jednoduché zpracování stačí i Google Picasa.
Tiskni
Sdílej: