Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Zdravím, pořídil jsem digitální zrcadlovku Canon EOS 450D. Nějak se mi začínají hromadit fotky, tak jsem se chtěl zeptat co doporučíte na úpravu fotek v RAWu, případně něco na jejich třídění. Díky.
Ta třídění jsem si oblíbil digiKam. Se zpracováním už je to trošku horší – je zde spousta pěkných programů.
Nejlepší zkušenosti mám s LightZone, RawTherapee a Bibble.
Lightzone
+ starší verze (2.4) jsou freeware
+ má regions, se kterými se dají operace omezit jen na část obrázku. U regions se dá snadno nastavit jemný přechod atd.
+ má lightzones, což je naprosto luxusní alternativa k histogramu. Místo křivky se zobrazí miniatura fotkyk v myslím 16 odstínech šedi a u toho je stupnice o stejném počtu odstínů šedi. Když přejedeš kurzorem tak se v miniatuře vysvítí které části jasem odpovídají. Jas potom upravuješ jenom posovouváním nahoru a dolu.
- je poměrně paměťově náročný
- nebere v potaz nastavení (vyvážení bílé), které si udělal foťák (to koneckonců třeba UFRaw dělá tak a v mnohem horším měřítku), ale není to nijak hrozné. Je to zcela kompenzováno pohodlností práce s ním
Bibble
U toho jsem zkoušel trial verzi jak verze 4.10 (aktuální) tak i preview verze 5. Osobně se mi lépe pracovalo s 4.10 než s 5. Pro práci s RAW je to můj favorit
+ spousty nastavení
+ je rychlý a paměťově nenáročný
+ integruje noise ninja
+ skvělé doostřovací algoritmy
+ možnost pracovat s každým barevným kanálem zvlášť
+ ve verzi 4.10 nemá regions jako lightzone. Ve verzi 5 už budou (a preview je má taky)
- komerční (ale není zas tak moc drahý, už verze lite je skvělá) a chystám se ho koupit.
RawTherapee
+ freeware
+ poměrně slušné množství nastavení, řekl bych, že mezi LightZone 2.4 a Bibble (LightZone 3 nemám moc ozkoušeno, ale moc se mi nelíbilo)
+ hodně algoritmů pro demosaicing a tudíž člověk není omezen jen jediným který nemusí být ideální pro všechny foťáky
- příšerná práce s vytvářením náhledů – nijak nezobrazuje, zda vytváří náhledy z adresáře ani nezobrazuje soubory ke kterým ještě náhledy nejsou. Výsledek je, že když vlezete do adresáře s RAW, vypadá jako prázdný a pak se postupně objevůjí obrázky
- pomalé zpracování úprav obrázku, kdy klidně i několik desítek sekund není vidět nic než se upravený obrázek zobrazí
UFRaw
je tady jenom do počtu, moc se mi nelíbil a pracovalo se mi s ním špatně.
+ je open source
Canon Digital Photo Professional
Sice je jen pro Wondows ale dá se zprovoznil skrze wine.
+ velice rychle se v něm dají udělat základní úpravy
- postrádá pokročilejší nastavení a lepší algoritmy (třeba doostřování, odstranění šumu)
- je jen pro win
RawTherapee - pomalé zpracování úprav obrázku, kdy klidně i několik desítek sekund není vidět nic než se upravený obrázek zobrazíNa to mi obvykle pomáhá nastavit "preview scale" na 1:2 a méně - není to totéž jako zoom. Pokud to znáš, tak jako bych nic nenapsal.
Díky všem za podrobné tipy, začnu zkoušet.
Pro rychlé a jednoduché zpracování stačí i Google Picasa.
Tiskni
Sdílej: