Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj všichni!
Akorát jsem nainstaloval ArchLinux, protože na něj chci pomalu přejít, ale po instalaci Xorgu a Intel driverů, dále po automatické konfiguraci se mi při zkoušce X serveru nic nezobrazilo. Zkusil jsem pár rad na wiki (archu, vše jedu podle anglické), ale víc než zelené pruhy na monitoru se mi vydolovat nepodařilo.
Grafiku mám Intel i945.
Předem díky moc za tipy
Co pouzivas za grafickeprostredi? Dostanes se do terminalu? xorg og nic nevypisuje? jake davas ovladace? zkus kdyz tak nainstalovat xf86-video-intel-legacy.
Grafické prostředí jsem ještě nenainstaloval ani. Zkolabovalo mi to hned při zkoušce čistých X-ek. Takže jsem jenom v terminálu. A nic mi to nevypíše. Ovladače tam mám obyčejný xf86-video-intel. Legacy zkusím.
Po odinstalování xf86-video-intel a instalaci xf86-video-intel-legacy nastala naprosto stejná chyba. Napadá mě, není možné, že za něco může HAL?
Teď jste mi trochu nahrál. Akorát jsem zkusil spustit X-ka pomoci startx místo X -config /etc/X11/xorg.conf a najelo to. Žadný problém. Teda až na to, že mi to nechtělo vůbec číst klávesnici ani touchpad (ani myš obecně). Respektive z klávesnice to bralo znaky do aktivního terminálu. Naběhly mi okna vykreslený základníma X-kama. Tak akorát uvažuju, jestli se někde netluče nastavení klávesnice nebo myši. Na druhou stranu by to mělo vyhodit po zkoušce jen nějakou hlášku ne?
Openbox se mi nechtěl spustit s hláškou, že nemůže otevřít obrazovku v proměné DISPLAY. Když jsem si ji nechal vypsat, kromě volného řádku nic. Myš a klávesnici si nastavím, akorát jsem to spíš myslel tak, jestli to nemá třeba vliv na funkčnost X-ek.
furt stejný :/ já se až začínám bát, jestli není chyba v něčem úplně jiným, ne v Xorgu...
Co máš za NB?
Acer Extensa 5510
Vím, Acer ze svých zkušeností už nikdy, ale teď se s tím ještě musím nějakou chvilku poprat.
Tiskni
Sdílej: