Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Změnil jsem práci a usedl k PC. S windows nemám vubec žádne zkušenosti. Jsou na celém disku v jednom oddilu, ale disk je zaplněn asi z 50%. Bohuzel si nemohu dovolit ztratit některé komerční programy!!!! Takže asi přerozdělení disku nebude to pravé. (sice v mých očích je to nejlepší, aby byly oba OS na jednom disku a při dotazu zavaděče bych si vybral, ovšem nejsu si jist, že dokážu neohrozit data)
Další mně napadá přidat do krabice další disk. Vím že Bios se dá nastavit, aby bootoval z prvního, nebo druhého. Ovšem kvůli spolupracovníkům, potřebuji aby se standartně prováděl boot windows. Takže lze nějak např. nastavit zavaděč, aby zavedl OS z druhého disku, nebo lze nastavit bios, abych při startu měl výběr?
Třetí věc co mně napadá jsou dvě krabice vedle sebe, ale lze se z windows přihlásit do druhého PC, tak jak je to v linuxu velmi snadné pomocí XDMCP?
Co by jste mi radili?
Bohuzel pan nepise jake je to PC, ale pise ze je to v zamestnani.
A kdyz vidim co maji firmy za letity HW tak bych tak maximalne doporucil virtualizovat M& DOS. Lin distro a jeste s X tak to ani nahodou.
Mozna vsak pan pracuje v dynamicke moderni firme - v tom pripade se omlouvam za kritiku.
A tato varianta je funkční pro dva disky? Jako že Grub nainstaluju na disk 1 a on mi natáhne jádro z disku 2?
Ja dost dobře nevím jak jsou ty PC vykoný a právě proto se mi moc do virtualboxu nechce. Ale ten druhej disk bych si tam zkusil pořídit. To znamená že při instalaci Archu, až přijde řada na Grub, tak pouze musím zadat, aby se nainstaloval na první disk a na bootovací oddíl windows. Správně? Jak poznám první oddíl ve windows. Jsou to XP. Teda víte někdo o nějakým návodu, nebo napíšete mi prosím jak se tato instalace Grubu provede.
Prva vec: udelejte si mage MBR disku co je nyni v PC - muze se hodit.
Zamontujte druhy disk do PC (prepnout na slave)
Nainstalujte na nej Archa a az budete u vyberu kam zavadec tak volte MBR prvniho disku.
Pokud u toho PC budete prevazne vy tak je jistejsi volit prepinani v BIOSu a nebo si nastavit aby BIOS zobrazoval dialog z ceho bootovat (pokud to teda umoznuje)
Kdyz budete mit zalohu MBR z prvniho disku tak se prakticky nemate ceho obavat, vzdy to date do puvodniho stavu a muzete skusit znova.
Bezva děkuji. Tohle jsem potřeboval, abych věděl, co si musím vyhledat za manuály. Tedy:
1. Najít ve windows MBR, jeho identifikaci, a jeho data.
2. Jak ho zálohovat
3. Jak do něj naistalovat GRUB
4. Nastevení Biosu
>>>1. Najít ve windows MBR, jeho identifikaci, a jeho data.
Nabootujte nejake live CD a nekam si ulozte vystup z dd:
Vubec live CD je velmi uzitecne - staci Vam nejaka minidistribuce (ja doporucuju Puppy)
2) dd if=/dev/hda of=zaloha_mbr.bin bs=512 count=1
(Disk nemusi byt hda ale muze byt sda)
Kterak zarabat s dd doufam vite. Jeho chybne pouziti muze mit fatalni nasledky.
3) provede instalator Archu
4) s tim si musite pohrat sam v nastaveni konkretniho BIOSu
Tiskni
Sdílej: