Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký nástroj, kterým bych byl schopen jednoduše monitorovat z linux prostředí windows systém.
Jde mi například o bezpečnostní aktualizace na MS, instalovaný SW, atp, tak abych byl schopen si z linuxu toto zjistit.
Věřím, že spousta linuxových správců sítě musí občas řešit podobný problém, a tak než se do něčeho pustím, bych rád znal nároz odborné veřejnosti.
no,,, jako jo ... :) ale rdesktop si nenascriptujes... VPN problem neresi - servery mam na lokalni siti.
Jde mi o to, ze z linuxu chci spustit script XY, ktery se mi dotaze toho win serveru a vyplivne mi seznam instalovaneho SW nebo treba aktualizaci.... resi toto nekdo?
obavam se, ze rdesktop a vpn je pomerne dobra rada, protoze na windows je to obecne pomerne roztristene...
pokud chcete videt jak probihalo automaticke zaplatovani, tak musite do event logu (pripadne pod windows byva adresar SoftwareDistribution a tam je nejaky ten log), instalovane zalezitosti byvaji k nalezeni v control panelu 'pridat odebrat programy' ev. 'programy a funkce' (ale ne vzdy)
pokud chcete mit prehled o dostupnych aktualizacich od ms, tak musite na jejich web, nebo mit rozbehany wsus (tam lze nastavit jednoduche mailove reportovani)
dalsi programy si resi akualizace nezavisle, nebo je neresi vubec...
tak musite do event loguKeby čírou náhodou mal niekto záujem, tak mu môžem poskytnúť linuxový program, ktorý dokáže prečítať súbor .evt a vypísať jeho obsah. (Možno ma to konečne donúti vystaviť to niekde na webe
ping , openssh, telnet..
NN
Novell ZENworks. Ale je to enterprise řešení, tedy drahé. Zato špička v oboru. Na Linuxu server, na Windows klienti a celé se to ovládá přes webové rozhraní i s podporou pro VNC jakýmkoliv VNC viewerem.
pomoci snmp a nagiosu umim z linuxu hlidat dostupnost nekterych sluzeb, pripadne volne misto na disku, zatez a podobne, ale dostupne a instalovane aktualizace nejak ne (ale ani jsem se o to dosud nijak aktivne nesnazil)
nicmene pokud to mate rozbehane, tak by me docela zajimalo jak to resite...
mate pravdu - je to tam
.iso.org.dod.internet.mgmt.mib-2.host.hrSWInstalled.hrSWInstalledTable.hrSWInstalledEntry.hrSWInstalledName
.1.3.6.1.2.1.25.6.3.1.2
(respektive je toho vic pod .1.3.6.1.2.1.25.6.3.1 od .1.3.6.1.2.1.25.6.3.1.1 az po .1.3.6.1.2.1.25.6.3.1.5)
diky za nasmerovani a odhaleni tohoto mysteria
Mám v bookmarkách už dlouhou dobu tento odkaz http://www.root.cz/zpravicky/script-start-community-2-0/. Ale nikdy jsem nenašel čas to prozkoumat.
Takže pokud se toho někdo ujme a pak sem dá vědět bude to perfektní
Tiskni
Sdílej: