Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dobrý den. Hledám nějaký projekt, jakým publikovat své soubory přes internet. Řekněme, že si potřebuji udělat vlastní datovou úschovnu, ve které bych měl přes internet stále k dispozici své instalační disky, přístup ke svým fotkám, atd...
Přístup by měl být přes web a mělo by to umět definovat uživatele a seznam přístupů, na které složky smějí a nesmějí vidět a kde mohou jen číst a kde i zapsat.
Napadá někoho, jak by to šlo vyřešit ?
Neví někdo o nějakém open-source řešení ?
Děkuji za rady.
Asi to není přesně to co hledáte, ale co takhle staré dobré ftp? Třeba ProFTPD, to je pod GPL. S uživateli a nadefinováním přístupů by to mělo být jednoduché.
myslím si, že by tam byl problém s nastavením práv. Jde mi o pokročilou správu práv.
Vetsina hostingovych sluzeb poskytuje ftp prostor - toto je nejjednodussi a ve finale i nejlevnejsi reseni. Nejjednodussi je napsat nejakemu (nekolika) provozovateli takovychto sluzeb mail a popsat co potrebujete a oni vam nabidnou vhodnou variantu.
Pokud si hodlate postavit svuj vlastni server jak jsem pochopil z dotazu, ktery by byl pripojen na net a mate od providera verejnou IP a tunel na vhodne porty tak je mozne si server postavit treba na distru Ubuntu server a nejakem ftp a http serveru (proftpd, pureftpd, apache.....) a vhodneho hw - hlavne teda s co nejnizsi spotrebou el energie.
Velmi jednoduche je vytvorit si server s pristupem pres ssh (ovsem potrebujete k pristupu i ssh klienta na pc od ktereho na server polezete - na Linuxu je ssh bezne, na windows pouzijete treba putty - program je i v bezinstalacni "portable" verzi). Kazdemu uzivateli vytvorite ucet, pridelite username a password. Spolecne a verejne veci pouze ke cteni date na http ci ftp. Kazdemu uzivateli vytvorite i adresar jehoz obsah bude zpristupnen pres treba http vsem.
Pokud trvate vyhradne na webovem rozhrani tak vezte ze se neobejdete bez weboveho programovani a databazi
Ja mam jako jednoduchy studijni server desku Alix 1 C. Vice zde: http://86.61.236.66/
Na tomto hw lze v pohode provozovat mimo web serveru i server souborovy. Bezproblemu dava na lokalni lince 80 Mbit/s
Pokud je pro vas rozhodujici cena, tak volte hosting bez domeny - uz za 100-200,- mesicne ziskate bezne 10 GB prostoru i se zalohovanim a servery bezi v technologicky dobre zajistenych podminkach (backup napajeni, kvalitni hw a koneckoncu kvalitni a rychla konektivita nez bezne clovek ma doma).
Pokud vam doma pojede kontinualne server tak si spoctete kolik natoci za mesic kWh.
V zadnem pripade se s beznym pc do uvedene ceny nevejdete.
Děkuji, ale mám vlastní serverové zázemí, které se skládá z 8x DELL PowerEdge 2950 v plné polní
No to jste mel napsat ze zelezo mate.
Dale neuvadite jak se vyznate ve webovych programovacich jazycich, sprave softwaru a operacnich systemech. Toto kdyz vice upresnite tak to bude hned veselejsi pro mnoho lidi vam poradit.
webové programovací jazyky = 0
správa SW OS = 1
V podstatě mi jde o to, že když budu mít složku "install", tak aby uživatel "petr a jirka" mohl v této složce číst a zapisovat, uživatel "pavel a honza" aby mohl v této složce jenom číst a uživatel "pavlina a blondyna" aby tuto složku neviděla vůbec.
Ideální by to bylo ješte tak, aby bylo možné v jednotlivém "share" definovat, že uživatel "pavel" uvidí v "install" pouze složky "A+B+C", ale už neuvidí složky "D+E+F", zatímco "honza" uvidí pouze složky "A+B+F" v share "install".
........no, snad jsem to popsal dostatečně
Opravdu se mi jedná jenom o webový přístup.
Tak na toto urcite nenajdete hotove reseni. To se musi jedine sednout a naprogramovat a nebo najit nekoho kdo vam to napise pokud si netroufate. S uvedenym ssh, ftp ci http je to vsak pomerne dobre realizovatelne.
Jeste jeden napad:
petr a jirka - dostanou plny ftp pristup - to musi zvladnout i s ftp klientem
pavel a honza - si mohou pouze zobrazit ftp directory listing ve webovem prohlizeci a stahovat soubory - takze jenom cist pac neznaji hesla pro ftp pristup
pavlina a blondyna - slozku neuvidi vubec - jednoduchy - nebude jim sdelena URL a pokud se to nekde dozvi tak je to stejne jako by se dovedeli heslo
>>>Ideální by to bylo ješte tak, aby bylo možné v jednotlivém "share" definovat, že uživatel "pavel" uvidí v "install" pouze složky "A+B+C", ale už neuvidí složky "D+E+F", zatímco "honza" uvidí pouze složky "A+B+F" v share "install".
toto se da vyresit povolenim a zakazanim directory listing (.htaccess) v jednotlivych adresarich - to umi kazdy webovy server.
Jedine co zbyva vyresit tak je upload a mazani souboru pro petra a jirky pres webove rozhrani.
Pokud se tito dva smiri s pristupem pres ftp klienta tak to mate hotovo.
Ne ne, žádné okliky.
Vše pouze přes WWW, takže otázka zní: kdo mi to napíše a za kolik ?
Tiskni
Sdílej: