OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den,
nainstaloval jsem si Ubuntu Desktop 9.04 64bit verzi a mám problém se stabilitou. Veškerý hardware funguje a vše je OK, ale jenom do doby, než provedu aktualizaci a instalaci všech potřebných záležitostí.
Postupuju asi takto:
1) připojím notebook k ethernetu
2) zapnu notebook a nabootuju z CD/DVD mechaniky - nečekaně
3) standartně nainstaluji operační systém, následně reboot
4) přihlásím se a upravím seznam zdrojů (přidáním ubuntu-partner + medibuntu)
5) provedu aktualizaci systému + reboot
6) nainstaluju ubuntu-restricted-extras + reboot
Systém se pak začne chovat zančně nestabilně. Například tak, že spustím Firefox - on se buď spustí nebo nespustí a když se spustí, tak jakmile zadám nějakou adresu, tak spadne. Prostě se zavře a ani se neobtěžuje cokoliv zapsat do logu. To samé např. s terminálem, Gimpem, atd....
Nesetkal jste se s tím někdo ?
Ubuntu 9.04-64bit mi běží na HP Compaq 6910p
Omlouvám se, nijak ti nepomůžu, jen se chci zeptat pro mojí vlastní iformovanost: 32bit ti fungoval ?
Nemůže to být třeba grafickým ovladačem?
Ahoj,
32bit byl naprosto v pohodě. Spíš mě jenom lákalo vyzkoušení 64bit verze, která mě zatím zklamala
Tak bud to zkusit nainstalovat znova, nebo zkusit jinou 64bit distribuci.
To jsem už udělal několikrát a nepomohlo to.
Tady to asi bude těžký, když to nehlásí žádný error hlášky. Tady nepomůže asi ani 64bitovej Jardík.
Hm, obávám se, že máš pravdu
Ahoj, Ubuntu 9.04 v 64-bitech provozuju na HP 6510b. S nestabilitou jsem se nesetkal. Zkus kouknout do logů.
Taky občas zkus spustit místo klikáním něco z terminálu (například ten Firefox). Většinou to na textový výstup něco vyhodí a dá se na tom stavět (Google).
Promiň, že jsem moc nepomohl, ale aspoň něco :)
Ahoj,
koukal jsem do logů a fakt nic.
Zkusil jsem tedy na Tvou radu spustit Firefox z příkazové řádky (z terminálu v X). Probíhalo to tak, že Firefox se spustil, ale jakmile jsem zadal nějakou stránku, třeba www.seznam.cz, tak mi celý spadnul s hláškou "Segmentation fault". To samé udělá i tehdy, když spustím Firefox a jenom jdu do menu: Úpravy --> Předvolby. Stejné problémy i s dalšíma aplikacema.
Je to prostě olaké divné. Ze zoufalství jsem už i otestoval RAMku a HDD, ale vše je OK.
S 32bit distribucí je vše OK.
To vypadá zle.
Jaké máš instalační CD? Pošli link. Dělal jsi md5 checksum? Nepoužíváš pochybné repozitáře?
Nejrychlejší řešení by mohlo být založit na launchpadu bug a potom pomocí následujícího příkazu poslat všemožné info:
apport-collect -p linux-image-`uname -r` cislo_bugu
například:
apport-collect -p linux-image-`uname -r` 393498
Bohužel ti víc pomoct neumím :(
Tiskni
Sdílej: