OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobry den, koupil jsem si notebook a naistaloval na nej gentoo. Vse jede absolutne bez problemu. Touchpad normalne funguje, ale nemuzu "poklepat" poklepanim na sensitivni plochu... musism klepnout na tlacitko pod. Nevite prosim kde a jak se to da nastavit? Doufam ze sme se pochopili jak to myslim O. Dekuji :)
KSynaptics možná by mohl být řešením
nebo gsynaptics
k aj gsynaptics je naviazany na synaptics driver ak niekto pouziva opensource drivers musi xorg.conf nastavovat pouzi na to # synlient -l ktory ti ukaze aktualne nastavenia s ktorymi sa da dobre zahrat a potom dane nastavenia zapis do xorg.conf do sekcie kde mas nastavovany touchpad
A nevedel byste co presne mam zmenit ? :-O V gsynaptics ta moznost vubec neni a ksynaptics po me chce odinstalovat xf86-input-synaptics a naistalovat x11-drivers/synaptics
Tiskni
Sdílej: