Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ahoj , resim asi nejzapeklitejsi problem co jsme kdy v linuxu resil. Prejdu k veci...mam zprovoznit mail server s antispamem. Programy kteryma to realizuju si muzu vybrat. Veci se maji tak ze mam zprovozneny Postfix(SMTP server) a Dovecot(IMAP server). Funguje mi to zatim jen v lokalni siti ale to pro tuto chvili staci. Tak a jak ted vyresit ten antispam? Jako program volim spamassassin. Problem ze jsem se dostal do takove slamastiky. Cituji z toho co jsem vygoolil.
"Najelegantnejšie je použitie SpamAssassin-a priamo vo Vašom programe na doručovanie pošty na serveri ("procmail
", "maildrop
", ...)". Jak si to mam vysvetlit kdyz ja zadny procmail ani maildrop nepouzivam? Co si mam predstavit pod programem pro dorucovani posty? Je to v mem pripade ten dovecot se kterym ted budu muset ten spaassassin zkombinovat a nebo tam budu muset dat jeste ten procmail(i kdyz abych pravdu rekl vubec nevim v cem by tam figuroval)? Diky za radu
skus sa poobrerat tu:
http://www.howtoforge.com/howtos/email/postfix
Zdravím;
procmail netřeba, v dovecotu je nativně Sieve. Co se týká návodu, pak velmi doporučuji http://workaround.org/articles/ispmail-etch/
+1
To co jsi mi doporucil je reseni kde doinstalovava hromada dalsich programu. Ja potrebuju Postfix+dovecot+spamassassin. POstfix mam nakonfigurovany dovecot fungoval snad uz v defaultni konfiguraci ale nedari se mi zprovoznit ten anti spam. Nevim jak ho s tema ostatnima programama propojit....a vygooglit to nemuzu.
http://onetforum.com/fourm/viewtopic.php?p=27
onetforum.com/fourm/viewtopic.php
Oba odkazy nalezeny na stránkách spamassassina wiki.apache.org/spamassassin/IntegratingSA ;o)
Zdraví st.Grumpa
Jde o to, že kdyby sis ten dokument přečetl, tak zjistíš, že ta "hromada dalsich programu" je čistě fakultativní...
Ahoj, s úspěchem používám kombinaci Postfix, Dovecot, Mailscanner. Postfix přijme poštu a uloží jí do fronty "hold", odkud si jí vezme MailScanner, který ji prožene různými filtry - spam, viry, povolené/zakázané přílohy,... a vrátí ji Postfixu. Ten ji předá k doručení do schránky Dovecotu (je nastaven i jako LDA). Dovecot se pak stará i o IMAP, POP3 (jeho hlavní práce).
Na stránkách Postfixu se sice dočteme, že spolupráce s MailScannerem přes "hold" frontu je nestandardní a nedoporučovaná, nicméně je nás mnoho, kdo nezaznamenali problém. Časem snad MailScanner začne spolupracovat s Postfixem i přes socket.
K MailScanneru existuje GUI MailWatch, kde mají uživatelé přístup do karantény a administrátor tu má zajímavé nastoje, jako třeba doručení neprávem vyřazeného mailu, učení SpamAssassina, statistiky kdo kolik ap.
Jinak, kdybych měl antispamový test posouvat jinam, tak jako filtr do Postfixu už do fáze přijímání mailu. Tam to může mít výhodu, že mail vůbec nepřijme a rovnou to řekne odesílateli. Varianta s MailScannerem je pohodlná v tom, že nabízí spoustu filtrů - ne jen toho SpamAssassina. Filtrovat spam až ve fázi doručení do schránky je samořejmě taky možné, ale dal bych to až jako poslední možnost. MailScanner rulez! :o)
Přeju hodně radosti se stavebnicí Linux + Free Software :o)
Grumpa.
Vsechny odkazy co jsi mi posilal jsme si vygooglil ale nefungovali mi:( Jinak ja opravdu potrebuju Postfix+dovecot+spamassassin. Nemohu do systemu tahat dalsi programy a uz vubec ne GUI pak jsme na serveru a musim se ridit pranim zakaznika. Tak nekdo poradte jak ten antispam dnutit aby spolupracoval.ja jsem si sice ze stranek.
www.yrex.com/spam/spamconfig.php vygeneroval zdrojak pro assassina ale ani tak mi nefunguje. Na serveru s Centosem mam assassina dovecot a postfix. K nemu jsou pres switch pripojeni uzivatele a kdyz si mezi sebou posilaji maily se jmenem a a slovem v tele mailu jako viagra tak jim to normalne chodi.
Tiskni
Sdílej: