Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
find
jako všichni ostatní.
Jinak teoreticky může být šifrován i společný disk a každý uživatel k němu může přistupovat svým heslem – ale nevím, které nástroje pro šifrování disku tenhle režim skutečně podporují. Disk je šifrován nějakým klíčem, a tenhle klíč můžete mít na disku uložen několikrát, v jedné kopii pro každého uživatele, vždy zašifrovaný heslem daného uživatele. Uživatel tedy zadá svoje heslo a tím se dostane ke klíči, kterým je zašifrován celý disk.
K čemu je dobré šifrovat celý systém? Šifrovat data uživatelů podle mne stačí… Alespoň nevidím nic tajného na tom, že používám úplně stejné find jako všichni ostatní.Třeba aby se citlivé údaje nedostaly do /tmp?
Jinak teoreticky může být šifrován i společný disk a každý uživatel k němu může přistupovat svým heslem – ale nevím, které nástroje pro šifrování disku tenhle režim skutečně podporují. Disk je šifrován nějakým klíčem, a tenhle klíč můžete mít na disku uložen několikrát, v jedné kopii pro každého uživatele, vždy zašifrovaný heslem daného uživatele. Uživatel tedy zadá svoje heslo a tím se dostane ke klíči, kterým je zašifrován celý disk.To umí LUKS (vizte článek o něm na Rootu). Viděl jsem (u openSUSE), že uživatel měl domeček jako šifrovaný soubor na disku a při přihlášení se to samo připojilo (musel k němu mít stejné heslo jako k účtu). Snad je to nějaký modul do PAM. Hledej...
Třeba aby se citlivé údaje nedostaly do /tmp?K tomu je potřeba mít šifrovaný
/tmp
, ne celý disk.
a taky swap a... nakonec by ti útočník mohl přepsat systémové soubory tak, aby zajistily odposlech nebo mu jinak poskytly přístup k zašifrovaným souborům uživatelů.
Pokud má útočník práva roota a systém běží (šifrovaný disk je připojen), pak samozřejmě ne.
Ale pokud je zašifrovaný celý disk a útočník přijde k vypnutému počítači, zabrání mu šifrování v tom, aby soubory přepsal -- resp. může je přepsat leda tak, že celý oddíl smaže a vytvoří znova, ale toho si všimnu, protože nenastaví stejné heslo jako jsem tam měl před tím a taky tam nenajdu soubory, které jsem tam před tím měl (aby je byl schopný obnovit, musel by disk odšifrovat).
Z nečeho je potřeba bootovat -- takže tam stejně musí být jeden nešifrovaný oddíl, nebo to může být bootovací CD nebo USB fleška
Nejlépe celého.Blbost.
nebo je v této situaci lepší šifrovat pouze vybraná data jednotlivých uživatelů?Ano.
Asi tak. A nebo nastavit proměnnou TEMP do /home/tmp. A nebo tmp nasměrovat do ramdisku. Podobně s /var.Třeba aby se citlivé údaje nedostaly do /tmp?K tomu je potřeba mít šifrovaný /tmp, ne celý disk.
a taky swap a...Swap není root oddíl. A nejlepší je ho úplně vypnout i když nic nešifruju.
Jinak teoreticky může být šifrován i společný disk a každý uživatel k němu může přistupovat svým heslem
Tenhle přístup ale vyžaduje důvěru mezi všemi šifranty.
Bezpečnější je šifrovat domovské adresáře každého uživatele zvlášť. Hysterka na to šla přes FUSE.
V první řadě si musíš říct, proč šifruješ? Jestli kvůli nějaké třetí osobě (zloděj, policie...) nebo kvůli tomu, aby si jednotliví uživatelé nelezli do zelí. Pokud si uživatelé věří a chtějí se společně chránit proti nějakému vnějšímu nebezpečí, můžeš zašifrovat celý disk (kromě /boot) a uživatelé pak budou mít každý svoje heslo ke společnému klíči (případně mohou mít jen jedno heslo).
Pokud chceš ale chránit uživatele mezi sebou, je potřeba aby měl každý svůj šifrovaný disk se svým klíčem -- buď použiješ třeba (K)ubuntu, kde stačí při instalaci zaškrtnout volbu, aby se šifrovaly domácí adresáře uživatelů, a oni se jednoduše šifrují (připojí se automaticky po přihlášení uživatele). Nebo si to vyřešíš po svém -- např. LVM, kde má každý uživatel normální oddíl a šifruje si ho LUKSem.
Tiskni
Sdílej: