Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Na domácím počítači mám nyní RAID 5 pole s důležitými daty. Občas se stalo že tu a tam se pole rozpadlo, mohla za to cd mechanika, po odpojení mechaniky všechno ok. Data se nikdy nepoškodila. Nyní mi došlo místo na tomto poli a budu kupovat nové disky. Asi tam dám levné samsungy 1TB za cca 1800Kč za jeden. Teď bych ale potřeboval vaše rady a názory. Chci tam vytvořit nějaké RAID pole s velkou kapacitou a nízkou pořizovací cenou. RAID používám softwarový. Myslel jsem že bych tam dal RAID 5 se 4 disky. Jak kvalitní jsou tato pole? Co v případě poruchy desky/softwaru, nechtěného rozpadu. Dá se to potom zas sestavit? Je jasné, že nejlepší by bylo dát 3x RAID1 pole, ale za 6 disků se mi nechce utrácet. V případě že se pole rozpadne je možné data nějak zachránit? Prosím napište mi jestli jste už řešili nějaké krizové situace z linux sw raidy a jak to dopadlo. Děkuji.
A co tak dokupit jeden disk a hodit tam RAID 1+0 či RAID 0+1 nad 4ma diskami.
JENOM NE 1TB HITACHI !!! - Koupil jsem 3 disky. Jeden je po reklamaci a celkem běhá, druhej se mi včera vrátil potlučenej z reklamace s tim že jsem si ho pomlátil sám a že reklamci neuznávaj.... :-/
Pokud se ti RAID5 podělá tak máš velkou šanci že data vydoluješ zpět. Už jsem s nima zažil pár horkejch chvilek, ale zatim to pokaždé vyšlo. Také díky zdejší diskusi které bych chtěl takto poděkovat. Dej si bacha ať nepřipojíš do stávajícího systému s raid5 jinej disk. Systém se pokusí sestavit pole s novym diskem a máš o zábavu postaráno...
Do záložek si dej toto, bude se hodit :D
http://kev.coolcavemen.com/2008/07/heroic-journey-to-raid-5-data-recovery/
Kupovat budu disky samsung, ty by měly být snad ok ne? Proč bych neměl zapojovat do pc disky které nejsou v raidu? Vždyť systém má přeci zakázané připojovat disky do stávajícího raidu pokud nenastavím nějaký jako spare ne?
Právě že ne, to je jedna z báječných vlastností linuxu... Když máš pole sestavené z sda, sdb, sdc, sdd a najednou připojíš disk kterej se bude po připojení jmenovat třeba sdb tak se ho pokusí jádro dát do pole.
V mém případě to skončilo kernel panic unable to mount root file system, ale i tak na zbývající disky v poli zapsal nějaká data, takže považoval disky za dirty a odmítl z nich setavit pole. Mdadm --assume-clean společeně s fsck to vyřešilo, ale byly to horké chvilky...
V současnosti mám raid 5 ze 3 disků + další 3 disky v pc, po každém bootu jsou připojeny v jiném pořadí, sda není nikdy sda.... a nikdy nebyl problém.
To mi přijde divné. mdadm --scan projíždí dostupné patrišny, hledá typ "Linux Raid Autodetect" a spojuje jen ty se stejným UUID. Neslyšel jsem, že by to samo připojilo jinou partišnu, která by do raidu nepatřila. Možná snad nějakou starou již nepoužívanou partišnu, která byla původně součástí stejného pole a má stejné UUID.
Jestli pouzivas raid primo z linuxu a ne nejaky HW/SW raid radic, tak v pripade poruchy desky neni problem prendat disky do jineho PC. Kvalita zavisi hlavne na kvalite radice. Pokud mas desku od intelu, s ICH chipsetem neni problem. Kdyz se pole rozpadne, tak se chova jako kazdy jiny raid5, pokud prijdes o jeden disk, disk vymenis a raid se dopocita, pokud o dva, tak jsou data v pr.... a zadna zachrana ti nepomuze.
Mám desku ASUS P5K-E, ta ma intelackej chipset. Da se ten raid nejak obnovit i po rozpadu celeho raidu?
Co znamena rozpadne, ked ti skape doska tak v pohode mozes ten raid zlozit v inom PC s pouzitim mdadm, ten si uz ten raid vie zlozit automaticky (vie rozpoznat ktore disky boli v raide), ja momentalne pouzivam raid50, stalo sa mi totiz ze pri petke samotnej mi skapali dva disky naraz a bol som v pr... ako napisal kolega, takto mi mozu skapat dva cize je to nico lepsie aj ked nie ideal :) , samsungy su fajn, konkretne tie 1TB spin point ked som kupoval som hned od vyroby reklamoval iba dva takze vcelku slusna sanca ze sa ti podari kupit vadny disk ale inac som s nimi spokojny...
Jasne RAID 5. Je mala sance ze se rozbijou dva disky najednou. Jeste se mi to nikdy nestalo. Jestli jsi paranoidni, tak muzes pak jeden dokoupit a mit ho jako "spare".
Tiskni
Sdílej: