Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
ahoj, byl jsem poveren takovou blbosti a premejslim jak ji nejlip resit...
delam v prodejne notebooku a sef si preje, aby z CD najely vystavene notebooky (nemaji system proto resim Linux) a zobrazila se fotka, resp. firemni_logo.jpg pres celou obrazovku.
Je nejake rychle reseni? Jeste dodam, ze to musi najet "samo" po zapnuti tech notasu..
No, tak jsem myslel, ze to pro vas bude banalita a ejhle
No treba to udelat v dosu; natahni si drdos a do nej nejaky "zobrazovac" bmp a mas hotovo. byvalo neco podobneho v norton commanderu 4 jmenovalo se to picture s parametrem -p to ukazalo obrazek s parametrem -qw se to vyplo po X sekundach.
No diky panove za rady, ale s Linuxem moc neumim a tohle zni docela drasticky... myslel jsem, ze to bude jednodussi :-.(
Zni to drasticky, ale drasticke to neni. Slozitost neni ani tak Linuxem (viz poznamka , ze by to bylo nejjednodussi z nejakeho toho drdosu), jako spis tim, ze degradace komplexniho systemu na jednu trivialni funkci samozrejme neni "jednoducha". Krome toho, moznosti, jak zadaneho efektu dosahnout jsou tucty.
Mohl by to samozrejme delat uz rovnou zavadec (grub; nejrychlejsi) nebo az xserver (nejpomalejsi), ale vzdy to chce omezit normalni funkcnost OS.
Ja bych zkusil asi toto: nachystal bych si na cd (nebo na flashdisk) nejakou live distribuci, totalne orezanou, aby nabihala okamzite a tu bych bootoval s parametrem vga=xxx (aby to bylo v fb grafice, dle potrebneho rozliseni, napr. vga=0x31B) do runlevelu 2 (to se nastavi v /etc/inittab), kde by se rovnou spustil fbv s nachystanym obrazkem. Cele by to zabralo jen par sekund.
fbv je jednoduchy zobrazovac obrazku pro framebuffer. Xorg bych tam vubec nedaval. Ostatne i na nejakou tu videosekvenci by stacil mplayer ve fb.
http://freshmeat.net/projects/fbv/
Ale naprosto nejjednodussi by byla opravdu nejaka "disketa" s free dosem (DR DOSem, MS DOSem), ktera by mela - krome systemu - jen tri soubory - autoexec.bat, ze ktereho by se spoustel qpeg.exe s obrazkem:
qpeg je prohlizec jpeg obrazku pro DOS:
http://www.chebucto.ns.ca/software/dos/viewers/qpeg15e.exe
Dobry den.
Obavam se, ze protoze to chce tazatel pouzit na prodej ruznych notebooku, tak je nutne aby to bezelo vzdy v nativnim rozliseni libovolneho notebooku bez zasahu uzivatele.
Doba nabehu je vpodstate nezajimava - rano se to zapne, vecer se to vypne (moje domenka).
Je potreba mit optimalizovane obrazky pro vsechna prodavana rozliseni .
Z toho mi vyplyva, ze je nejjednodusi to postavit na X.
Osobne bych to nedelal na cd (opravdu maji vsechny notebooky mechaniku?), ale bootoval bych ze site do ramdisku (aby to po nabehnuti slo zase odpojit a vlastne by nebyli potreba ani ovladace sitove karty a bylo snadne ty obrazky menit podle sezonich akci).
Dalsi problem je, ze se vetsinou prodavaji nove notebooky, takze je potreba pouzivat stale nove ovladace.
Takze nestaci to jednou provzdy udelat.
Je potreba pouzit nejakou distribuci, ktera umoznuje jednoduse upgradovat.
Clovek, ktery to uz nekdy delal by to mohl mit za dve odpoledne hotove, samozrejme podle toho, jak by se s tim "mazlil".
Lajkovi bych doporucil nejakou "velkou desktopovou" live distribuci s kratkym vyvojovym cyklem, ktera ma distribucne reseny remastring.
Ja znam akorat knoppix.
Marek
Já myslím, že by úplně stačil zavaděč (který by ale nic nezaváděl, jen by zobrazoval obrázek). ISOLINUX určitě umí něco zobrazit. Demonstrace je u slax-u.
On tam chce mit sef jenom logo firmy, takze jeden obrazek. Bude to v notebookach s CD-ROMkou, sit u nich neni natazena a flashky by nekdo ukradl
A co tam dat treba live Ubuntu, ktery vypalim z image? Ale jak do toho pridam (na stejne CD) ten obrazek a donutim to "lajvko" spoustet ho po nabehnuti?
Hmmm.. to abych byl pomalu programator, kdyz si chci pridat jednu fotku to toho LiveCD
Tak mam naklikano a stahuju ISO. Jak to ted ALE upravim, aby se mi spustil ten prohlizec po startu a spustil tu fotku, ktera musi byt na stejnem pc..
#!/bin/sh geeqie -f media/images/93214.jpgOtázka je jak efektivně (a co nejjednodušeji) zabránit lidem aby to omylem vypnuli. Asi bych tam přidal xorg.conf, který by odstraňoval klávesnici a myš (trackpoint, touchpad, cokoliv).
No to jsou rady...
Když se chcete podrbat na zádech, tak si na to sestrojíte robota řízeného přes družici...
Pokud byste byli co k čemu, tak hacknete BIOS. Ostatně některé desky od AŠUSU mají možnost softwarově změnit splash obrázek, takže by pak stačil jeden HLT na správném místě BIOSU...
etc/X11/xinit/
a v něm soubor xinitrc
, který bude obsahovat:
#!/bin/sh qiv -m -x /usr/share/wallpapers/background.png exec xclock -geometry +100+100Místo xclock si tam můžete dát celkem cokoliv, ale je nutné, aby ten
xinitrc
končil execem (nebo mě opravte, jestli to může být nějak jinak).
A stejným způsobem do adresáře /usr/share/wallpapers/
vložte váš soubor, který se má zobrazit.
A mělo by to fungovat .
(Možná by to chtělo do toho xinitrc
zkopírovat obsah toho původního a ještě trochu poštelovat parametry pro qiv. Jinak jako moduly pro Slax jsou i všelijaké ovladače, takže by to snad neměl být velký problém rozchodit na čemkoliv.)
Jestli to budete zkoušet, napište, jak jste dopadl.
podle me nejlepsi je nejake super mini distro, najdou se i takove do 50MB, a po startu dat zobrazit neco na fullscreen, takovejch utilit/programu budou neskutecne mraky co umi zobrazit neco na fullscreenu. Nemusi to byt ani linux, nejakej freedos staci...
a bud to resit pres bootovani pres sit... PXE uz maji dneska snad vsechny sitovky
nebo to nahazet na CDcka :) dneska stoji cd par KC ;)
obrazek nemusi byt ani fyzicky na mediu staci nekde na siti - viz 1 reseni.
da se tak resit i video nejen obrazek... atd atd atd... nedejboze animovanej gif
Tiskni Sdílej: