OpenChaos.dev je 'samovolně se vyvíjející open source projekt' s nedefinovaným cílem. Každý týden mohou lidé hlasovat o návrzích (pull requestech), přičemž vítězný návrh se integruje do kódu projektu (repozitář na GitHubu). Hlasováním je možné změnit téměř vše, včetně tohoto pravidla. Hlasování končí vždy v neděli v 9:00 UTC.
Byl vydán Debian 13.3, tj. třetí opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.13, tj. třináctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.
Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.
Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o open source AdGuard Home jako domácí ochraně nejen před reklamou. Adguard Home není plnohodnotným DNS resolverem, funguje jako DNS forwarder s možností filtrování. To znamená, že když přijme DNS dotaz, sám na něj neodpoví, ale přepošle ho na vybraný DNS server a odpovědi zpracovává a filtruje dle nastavených pravidel a následně posílá zpět klientům. Dá se tedy používat k blokování reklamy a škodlivých stránek a k rodičovské kontrole na úrovni DNS.
AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.
Byla vydána prosincová aktualizace aneb nová verze 1.108 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.108 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na lasvegaském veletrhu elektroniky CES byl předveden prototyp notebooku chlazeného pomocí plazmových aktuátorů (DBD). Ačkoliv se nejedná o první nápad svého druhu, nepochybně to je první ukázka praktického použití tohoto způsobu chlazení v běžné elektronice. Co činí plazmové chladící akční členy technologickou výzvou je především vysoká produkce jedovatého ozonu, tu se prý podařilo firmě YPlasma zredukovat dielektrickou
… více »Patchouli je open source implementace EMR grafického tabletu (polohovací zařízení). Projekt je hostován na GitLabu.
jeste jednou dobry den,
instalaci samby jsme dotahl temer do konce ale pred finishem mi "prava zhatily plany". Takze v siti s XP mam usery u kterych potrebuju aby se jim zobrazila slozka konstrukteri. Nikdo jiny do ni pristup nesmi mit.
[konstrukteri]
path = /var/konstrukteri
public = no
valid users = Pavel, test
writable = yes
printable = no
directory mask = 0770
create mask = 0770
Pavel i test jsou na Linux serveru cleny skupiny users.
Prava slozky /var/konstrukteri jsou root users drwxrwx---. Tzn root je
sice vlastnikem ale uzivatele ze skupiny users maji plna pristupova prava.
Bohuzel kdyz se z windows hlasim do teto slozky jako napr Pavel tak mi to napise
ze nema dostatecna opravneni a nepusti me to tam. Kdyz ale na linuxu nastavim prava
ke slozce na drwxrwxrwx tak se tam dostanu. Neumim si to vysvetlit ...muzete nekdo poradit?
nscd), může nějakou dobu trvat, než se změna ve skupině projeví v běžícím programu. Zkuste na tom linuxovém stroji udělat su Pavel nebo su test a přejít do toho adresáře a vypsat jeho obsah. Pokud se vám to podaří, bude jasné, že přístupu brání Samba, pokud ne, brání mu linux.
Dekuji za nakopnuti ... vzal jsem to z gruntu vytvoril skupinu konstrukteri tam jsme pridal Pavela i test. Pak jsem dal na slozku konstrukteri vlastnictvi root konstrukteri a vse je jak ma. Jede to dekuji jeste jednou.
Tiskni
Sdílej: