Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj mam takovy mensi problem s pravy se sambou. Vse mam poladene vse jede jak ma. Mam jen jeden problem v souboru smb.conf mam uvedeno sdileni adresare jako public. Muze do neho zapisovat kdokoliv. V definici public mam 2 direktivy o kterych je rec. "directory mask = 0777" a "create mask = 0777". Kdyz se prihlasim z windows jako samba uzivatel a vytvorim v public adresari adresar a pak se na serveru podivam na jeho prava tak jsou drwxrwxrwx coz je podle masky naprosto spravne. Problem nastava kdyz jsme vytvoril v public soubor text.txt. Prava by mela byt stejna jako u vytvoreneho adresare protoze i masky jsou identicke. Ale prava vypadaji nasledovne -rwxrw-rw-. Jak pro skupinu tak pro ostatni chybi pravo x(spousteni). Nevite nekdo v cem by mohl byt problem? Diky za kazdou radu
V tomhle Vám neporadím, nikdy mě nenapadlo dát create mask na 0777. Spíš se chci zeptat (abych si rozšířil obzory), jaký k tomu máte důvod?
No prece k tomu ze kdyz mam adresar PUBLIC zrizeny za tim ucelem aby si kazdy mohl nahravat kopirovat a mazat a SPOUSTET co chtel tak u tech souboru tam potrebuju pravo na spusteni. Chapu mozna by ste to obesel tak ze by ste si soubor skopcil tim se stal jeho vlastnikem a mate po problemu. Ale berte v uvahu ze je to napr(ted strelim od boku) 2GB AVI soubor a uzivatel si ho chce rovnou spustit a ne pretahovat... Takze tak:)
Na take "spustenie" mutlimedialneho suboru predsa nemusi byt nastaveny executed flag na linuxovom filesysteme (pokial nepouzivate ACL na strane serveroveho filesystemu)? Predsa sa ta particia musi tvarit ako "windows_compatible", a windows ziadny "x" flag ako svoj ekvivalent nepozna (mapuje sa na nejaky windows atgribut, ale ziaden z nich nema funkciu "executed"). Takze ziadne "pretahovanie" suboru na lokalny disk sa nemusi konat.
Je mi sice jasne, ze problem ktory uvadzate, problemom naozaj je (nenastaveny x flag), ale nedalo mi nezareagovat na vas prispevok.
X flag se používá na mapování souborových atributů windows, nemá to nic společného s execute na unixu. Viz MAP ARCHIVE, MAP HIDDEN, atd.
Na to ale přece nepotřebujete právo spuštění na Linuxu.
Před časem jsem to také řešil, myslím si že se jedná o chybu/vlastnost samby 3.2 a výše. Práva k souboru se nenastaví korektně, nezkopírují se práva vlastníka adresáře. Mám pocit, že by to mohlo být opraveno ve verzi 3.3.5 (Fix posix acls when setting an ACL without explicit ACE for the owner (bug #2346). Ale ještě jsem to nezkoušel.
Ted jsme tam zkousel nahrat spustitelny soubor a spustit ho jinym uzivatelem a jelo to. Jde o to ze tohle budu prezentovat sefovi a ten se me bude ptat proc na serveru chybi ta "x". Ja zas jen sklopim hlavu vyslechnu si jak jsem neschopny:(
W. se vůbec neohlíží na nějaký příznak x (jak by se k němu taky dostaly, že). Buď je to pro ně spustitelný soubor (exe, bat, ...) a spustí jej, nebo je definovaná asociace koncovky a spustí na ten soubor asociovaný program.
jasne ale vemte si ze by se takovy uzivatel dostal primo na linux a chtel tam neco spustit tam by mu priznak "x" uz chybel.
Chapu to co pisete ale Vy jste asi uplne nepochopil me. Ja jsem resil jen princip to je vse OK? Jen mi nelezlo do hlavy proc 777 nedelaji rwx. Bezpecnost a ostre nasazeni je vec druha. Mozna jsme uvedl spatny priklad ale nejak jsem to popsat musel. Naposledy pripominam jde o princip. Dekuji za pochopeni.
Nemáte nastaven umask pro Lin. uživatele?
Přečtěte si v manuálu nápovědu ohledně: create mask, security mask, force create mode, force security mode.
Od jisté verze samby a CIFS se na create mask/mode nebere ohled a řídí to security mask/mode.
Tiskni
Sdílej: