Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj,
mohl by mi sem někdo po lopatě napsat jak rozběhat dva klienty Ekiga za serverem s iptables a ipmasq? Na včech třech strojích je Debian. Ten server má veřejnou IP, ty dva klienti pochopitelně ne. Přečetl jsem kde co a pochopil, že musím asi nainstalovat siproxd na ten server a asi i něco povolit v iptables (port 5060 a rozsah pro RTP 7080-7090) ale bez úspěchu. Pokud spustím Ekigu přímo na serveru, tak se vpohodě zaregistruje na ekiga.net, pokud z klienta tak píše, že nelze provést registraci a chyba 408. Vůbec jsem na to nikde nenašel vzorový příklad a přitom mi to příjde jako celkem běžná konfigurace. Nebo všichni jedete VoIP s veřejných IP adres? Zkoušel jsem to trasovat přes tshark na tom serveru ale aby se v tom prase vyznalo
Tak jsem to nakonec hacknul, ale trvalo mi to. Největší zádrhel byl asi v siproxd neboť verze která je v unstable Debianu zdá se neumí běžet v chroot a je potřeba zakomentovat parametr chrootjail, pak se siproxd rozběhne korektně. Příslušná pravidla pro iptables, která mě to také donutilo nastudovat jsou:
iptables -t filter -A INPUT -m udp -p udp -i $VEREJNA_IP --dport 5060 -j ACCEPT
iptables -t filter -A INPUT -m udp -p udp -i $VEREJNA_IP --dport 7070:7080 -j ACCEPT
Předpokladem je, že z vnitřní sítě na vnitřní rozhraní routeru je vše povoleno. Toto mi stačilo. Zádrhel byl opravdu v tom korektním nastartování siproxd. V klientu ekiga je pak potreba zadat jako sip proxy právě adresu vnitřního rozhraní routeru!
Tiskni
Sdílej: