Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
Zdravim vsechny,
potrebuji poradit se zabezpecenim pristupu na virtualni stroj. ‚Host‘ OS je 64b CentOS 5.3 a ‚guest‘ bude stejny (premyslim i o 32bitu, jeste nevim).
Guest bude pouzivat vlastni fyzicke rozhrani eth3 (pridam pro nej vlastni sitovou kartu, kvuli zlepseni bezpecnosti.
Host ma eth0 a eth1 v ‚bondu‘ tzn. bond0 ktery je pripojeny v LAN za HW firewallem.
Guest bude fyzicky pripojen primo do switche umisteneho za radiem a bude mit verejnou IP – cili zadne zabezpeceni, bude to ‚nazivo‘ pripojene primo na providera.
Otazka: jak zabezpecit guest OS?
– Netfilters primo na host OS kde pridat pravidla pro eth3
– Netfilters na guest OS
– kombinace?
Moc dekuji za pripadne rady a pomoc, pekny den vsem.
Otazka: jak zabezpecit guest OS? – Netfilters primo na host OS kde pridat pravidla pro eth3 – Netfilters na guest OS – kombinace?Podle toho čemu víc věříte.
Jo paranoia je oskliva nemoc Pokud jde o netfilter, tak pokud nebudes pouzivat nejake nestandartni moduly bude vzdycky radove vetsi sance, ze utocnik vyuzije chyby v aplikaci, ktera pobezi ne virt. stroji. Takze to zbytecne nekomplikuj.
guestu jde pridat primo pci karta, takze muzes guestu primo dat sitovku a na te fitrovat, takze nemusis resit host system.
me to fungovalo na xenu. asi nejsnadnejsi reseni je:
- host s eth0
- guest1 s eth1 (primo pci karta assignovana)
- guest2 s eth2 (primo pci karta assignovana)
- na hostu udelat bridge bez IP a do bridge dat dve tun rozhrani (pro kazdy virtual jedno, aby i virtualy mohly mezi sebou komunikovat mimo externi switch)
Takto to nejak planuji.
Soucasny stav: hostitelsky system je nyni schovany za HW routerem/firewallem (mikrotik) a slouzi jen jako gateway pro windows pc (squid proxy), ntop pro sledovani provozu site, proste kontrola, plus par blbustek (interni www stranky etc), kazdopadne za HW routerem je vsechno na neverejnych IP.
Ukol: potrebuji na verejnem IP rozbehnout Sametime server od IBM pro vnitropodnikovou komunikaci s pobockami a lidmi v zahranici.
Reseni: virtualni masina s vlastni dedikovanou sitovou kartou, ktera bude mit verejnou IP, cili veskera komunikace pujde (nebo by mela) jit mimo LAN.
Nicmene tuto sitovou, dedikovanou kartu mi zprostredkovava memu 'guest' systemu prave vysezmineny linux server (host) ktery je v LAN a ma neverejnou IP.
Jak vidim nazory na zabezpeceni se lisi a ja v tom take uplne nemam jasno, protoze logicky veskera komunikace do 'guesta' stejne potece pres 'host' system, cili logika veci rika zabezpecit to na strane 'host' systemu, nicmene si tim nejsem jisty na 100% .
dekuji vsem za prispevky a nazory, velice si toho vazim
Tiskni
Sdílej: