Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
To neco se jmenuje IPMI (Intelligent Platform Management Interface nebo tak nejak podobne). Je to karta strcena do 200 pinoveho IPMI slotu. Je to zarizeni vhodne pro svatecni administratory, kteri moc nevedi co delaji. Jinak ji clovek normalne nikdy nevyuzije.
zavisi co za server kupujes - kazdy si to vola inak .. na proliantoch najdes napriklad inteligent lights-out ( iLO ) consolu, management processor (MP) na integrity serveroch, intelacke IPMI , etc ..
niektore su onboard, niektore su ako pridavny HW .. niektore maju webove rozhrania, niektore su konzoly cez telnet/ssh ( niektore maju oboje)..
nesuhlasim s artecovym prispevkom ze sa jedna o vec pre sviatocnych administratorov - ak nemas fyzicky pristup k serveru , odniekadial ho musis nastavit a nainstalovat .. nehovoriac o tom, ze ked ti padne LAN connect, tak sa na server dostanes len cez konzolu ( dovodov je omnoho , omnoho viac)
ak si server skladas sam, tak sa s najvacsou pravdepodobnostou stretnes s IPMI
ak nemas fyzicky pristup k serveru , odniekadial ho musis nastavit a nainstalovat ..
Kdyz neni fyzicky pristup k serveru, tak z ceho by se instalovalo? Navic nevim, kdo si dneska z ekonomickeho hlediska dovoli prinest do telehouse server a az potom ho nastavovat (bios) a instalovat (os)? Vetsinou se to v ramci uspor dela odjakziva opacne.
nehovoriac o tom, ze ked ti padne LAN connect, tak sa na server dostanes len cez konzolu ( dovodov je omnoho , omnoho viac)
Pokud "padne LAN", tak je uplne jedno jestli je v serveru IPMI s KVM Over LAN nebo ne, bez konektivity stejne na konzoli nebude pristup.
nainstaluje sa prave remote z konzoly .. malo HW ide to datacentrier uz nainstalovanych a pripravenych ...
napr. iLO poskytuje moznost pripojenia virtualneho media (jednoducho iso image s instalackou, napr. ) .. iny pripad by bol nakonfigurovanie a pripravenie si HW na net install (bootovanie s profilmi - hpux, pxe boot a pod. )
ze preco sa to tak robi ? odpoved je jednoducha - napr. pri velkych firmach kde sa support deli ( instalacia hw, OS support, appl support, backup, atd..atd..) - jedna strana pripravi HW ( HW assembly) a necha ho tak .. ostatok uz zostava na dalsi team, ktory si nasledne zelezo pripravi do stavu akeho ho potrebuje .. tieto teamu su v roznych krajinach sveta, takze dostat sa fyzicky k HW je preticky pre teba nemozne a vlastne aj nepotrebne ..
"padne LAN" - myslel som tym NW , ktory pouziva server pre komunikaciu so zakaznikom, na zalohy a pod ... konzolova siet by mala (a teda aj vo vacsine pripadov je) na vlastnej sieti a HW (pokial mozno redundantna ) ..
nechapem tvoje ekonomicke uspory spojene s instalovanim remote OS ..
Protoze se pohybujeme v rozdilnych sverach, tak na to nahlizime jinak. Zatim co pro tebe je to nutnost, tak pro me je to nehospodarnost.
Smysl pouziti ve tvem popisovanem pripade je mi pro spolecnost s nadnarovnim pusobenim zrejmy: "Team v Africe se stara jenom o HW, team v Rusku zase jenom o SW".
nechapem tvoje ekonomicke uspory spojene s instalovanim remote OS ..
Pro firmu s jednim teamem jsou zbytecne naklady navic kupovat IPMI a nechat nejaky cas bezet server v datacentru bez jeho vyuziti. Kdyz se o sestaveni, testovani, instalaci a nastaveni stara porad jeden a ten samy team, tak IPMI karta se stava zbytecnou, protoze by se nikdy nepouzije. A to ani nemluvim o nakladech na fyzicke pripojeni konzolove, plne redundantni konektivity k serveru.
s tymto s tebou suhlasim - ja (resp. u nas) sa toto bere ako samozrejmost a nevyhnutnost .. (nedostupnost sluzby a/alebo serverov by sposobila daleko vacsie skody ako naklady na samotne vybudovanie topologie) ..
ale i tak - bez remote managementu si server neviem predstavit .. mam jeden osobny na kolene skladany server kde nemam konzolu ( jedine connect cez seriak z inej masiny) a citim sa ako bez ruk :/ .. server je v DC, takze pristup k nemu vyzaduje vyjazd ... okrem ineho mam nastaveny aj reboot after panic (bsd) , no uz sa stalo, ze kernel crashol a zostal stat ( ZFS ).. s konzolou je to jednoduche - remote RS (reset) a server je up ..
alebo IP KVM
Tiskni
Sdílej: