Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
RAID10
Rika se tomu RAID10. Ztraci se tim 50% kapacity z disku. Odolnost pri vypadku je minimalne jeden disk, maximalne dva disky.
Ztraci se tim 50% kapacity z disku.
Naozaj? Ak pouzijem 4 disky - 2 RAID0 a nad to postavim RAID1 ?
Samozrejme, kde pouziteje RAID1, tam ztracite automaticky 50% kapacity.
Vetsinou se realizuje kvuli bezpecnosti a rychlosti RAID10 pomoci 2 RAID1 a nad tim RAID0.
No jestli ti jde pouze o rychlost a nevadi, ze v pripade vypadku jednoho disku prijdes o vsechna data, tak muzes udelat raid1 ze vsech 4 disku. Budes mit 4TB velke, super rychle pole. Nebo udelat raid5, tim prijdes pouze o kapacitu jednoho disku a i rychlost cteni bude vyssi nez u samostanenych disku.
ak muzes udelat raid1 ze vsech 4 disku. Budes mit 4TB velke, super rychle pole.
Toto neni RAID1, ale RAID0.
No jo, vzdycky se mi to pletlo.
Tak ze kdyz dam disky s kapacitou 4 x 1TB tak budu mit jen 4 x 500 GB ?
Ne, budete mit ve vysledku pole o velikosti 1x 2TB.
RAID1 a RAID10 jsou, co se tyce ztratovosti kapacity, totozne. Kdyz pouzijete RAID10 ze 4 disku, tak dostanete rychlejsi reseni nez pri pouziti 2 RAID1 (kazdy ze dvou disku).
Tak ze kdyz dam disky s kapacitou 4 x 1TB tak budu mit jen 4 x 500 GB ?
Nie, budeš mať 2 x 1TB a potom zase tých istých 2 x 1TB ešte raz. To je podstata RAID1, že tie isté dáta sú uložené viackrát, na rôznych diskoch, takže ak jeden z diskov umrie tak k nemu existuje najmenej jeden ďalší taký istý disk, ktorý obsahuje presne to isté.
Toto se tykalo navrhu pri pouziti RAID10, kde by ve vysledku dostal 1x2TB pole v celku.
Pri pouziti RAID10 zadne disky (ani "polovina") nejsou prazdne, vsechno se pouziva.....
RAID10 funguje tak, ze se z dvou a dvou disku dela mirroring a pak z tech dvou mirroringu se dela striping.
To zalezi hodne na pouzitem typu HW. Bud se muze stat, ze se PC kousne (home PC) nebo ze je disk za behu odpojen z pole a pole funguje normalne bez neho dal (server). RAID10 je odolny pri vhodne kombinaci az pro dva vypadky disku najednou.
Obecně se doporučuje v Linuxu softwarový RAID. Protože ten hardwarový nejspíš někde na koleně smolili v Číně, Thajsku apod.
na koleně smolili v Číně, Thajsku apod.
Vsechny veci jsou dnes z techto zemi. Staci mezi nima vybirat jenom ty kvalitni.
HW RAID ma vyhodu v tom, ze nezatezuje CPU a netrpi sw chybami. Kvalitni HW raid (napr. Areca) je ve stejne cenove kategorii jako odkazovany board.
V obou najednou... Funguje to lip na Win a obecne je jeho podpora v linuxu mizerna a je lepsi ho vubec nepouzivat.
Na strankach intelu jsou vsechny jeho desky moc dobre popsane, staci jenom hledat.
Tahle deska zrovna patri do tech potvor, ktera ma v zakladu fake raid a az po dokoupeni "RAID activation optional key" obdrzite plnohodnotny HW RAID.
+1
To jsou šmejdi
Nerekl bych. Nevidim na tom nic spatneho a je to vec plne v kompetenci vyrobce. Maji to u prodavaneho zbozi jasne napsane a je jen na kupujicim jestli koupi nebo ne.
Tiskni
Sdílej: