Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Zdravím,
už nějakou dobu se pohybuju v oblasti free WoW serverů. Projekt na kterém jsem poslední rok dělal vypadá, že končí, takže zřejmě se pokusím o něco vlastního. Mašinu mám, ale potřebuju na ni nějaký OS :) Já, odjakživa oknař (i na našem herním serveru máme teď Win Server 2003), se budu muset nyní začít učit s Linuxem, jelikož licenci na Win server kupovat nebudu.
Proto by jsem vás rád požádal o doporučení nějaké vhodné distribuce pro server. Krom herního emulátoru na něm pojede poměrně hodně emulátorem zatížená MySQL a Apache samozřejmě. Taky nějakou vzdálenou plochu by jsem tam potřeboval, ale to předpokládám zvládá každý Linux, ne ? :) Je to dvoujádro, 8GB RAM, RAID10, tudíž by jsem potřeboval něco 64-bit, co zvládá dvě jádra.
Vím že jsem si na začátek ukousnul možná dost velké sousto, když jsem ještě s Linuxem nic nědělal, ale doufám, že to zvládnu, nějaký měsíc na to ještě mám.
Předem děkuji za odpovědi a pokud by to bylo možné i nějakou tu nejzásadnější radu do začátku. Vím že říct google.com je jednoduché, proto děkuji všem, co se budou obtěžovat s odpovědí. Něco jsem už četl, bohužel většina věcí ohledně Linuxu pro začatéčníky pro PCčka (jak nečekané), něco základního jsem už pochytil, teď se obracím na vás.
Ještě jednou děkuji moc za každou konstruktivní odpověď.
Děkuji moc, že jste se obtěžoval napsat tak dlouhou odpověď :)
Dávit se budu, to je mi jasné, jen doufám, že se neudávím :D
Přiznávám, že já bych Ubuntu (ani jeho klon) neradil. Osobně provozuju server na openSUSE, ale prý ani to není ideální - pro mě má ale tu výhodu, že ho mám i na ostatních počítačích, takže ho aspoň malinko znám. Často doporučovaný je Debian nebo Slackware.
Sám za sebe ti doporučím jednu věc: poptej se u svých známých, jestli někdo z nich provozuje Linux, lépe na serveru. Pokud ano, zeptej se jich, jestli ti budou ochotni v případě potřeby poradit a pomoct. A pokud ano, vol stejnou distribuci jako mají oni. Ať jim to pomáhání zbytečně nekomplikuješ.
Na server jednoznacne RHEL (Red Hat Enterprise Linux) pokud Vam nevadi platit za podporu. Pokud chcete neco zdarma, tak Centos Linux, Debian GNU/Linux nebo Slackware.
Děkuji za odpověď.
Platit za podporu nechci, když zdarma, tak pořádně :D Rozhodl jsem se ale, že do začátku zkusím něco z grafickým rozhraním, jelikož by mě jako dosavadnímu Oknaři chvíli trvalo, než bych se s tím naučil..., raděj na to půjdu pomalu..., takže stahuju Ubuntu :)
Tiskni Sdílej: