Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobrý den,
Řešim tu jeden problém. Nainstaloval jsem si Linux server a potřeboval bych z venku ovládat stanice s Woknama za ním. Co použít? VNC, NX nebo něco jiného? Budu se na to dívat jak z Linuxu tak z Windows. Případně jen z Windows na Windows. Jak na to a co zvolit? Nikdy jsem toto neřešil, tak bych uvítal nějaké rady, nejlépe přímo jednoduché řešení.
M.
Zřejmě nějaké VPN řešení, třeba openvpn. Server poběží na serveru a když se klientem připojíš zvenku, budeš mít přístup na vnitřní síť a můžeš se připojit k libovolnému stroji uvnitř.
Myslíš jako dostat se pomocí vpn nebo treba pomoci ssh na prikazovy radek serveru a odtut treba spustit vnc?
Rozdělil bych to. VPNkou si vyřešíš vzdálený přístup do sítě k ostatním počítačům. Nebudeš muset řešit tunely z konkrétních vnitřních stanic.
Vzdálené ovládání - můžeš pak zvolit vzdálenou plochu windows, vnc, NX, ssh, cokoliv.
Pro tento účel mi VPN přijde pohodlnější než pouhý tunel přes ssh, který navíc bývá docela nestabilní při delším otevření bez průtoku dat.
ssh -L <libovolný volný port u tebe>:<IP stanice>:<port na stanici> user@server
a připoj se s VNC klientem na localhost:<libovolný volný port u tebe>.
Ano server natuje. Ale nejak nechapu <libovolý volný port u tebe> - to si to mám vycucat z prstu a povolit na FW? Port na stanici jaký? Tzn. instalovat vncserver na serveru a na stanicich a pres vnc vieweru na serveru to pujde na stanici?
ssh -L 1234:192.168.0.2:5900 user@server
a připojíš se na localhost na port 1234, SSH bude všechny požadavky forwardovat na cílovou stanici na port 5900.
http://www.root.cz/clanky/nx-vzdalena-plocha-pro-sneky/
Tiskni
Sdílej: