Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Dobrý den,
nainstaloval jsem si Mandrake. Všechno klape docela dobře. Problém mám jen s instalací tiskárny Konica Minolta Page Pro 1300 W, připojenou přes LPT. Stáhl jsem si nějaké ovladače nazvané min12xxvv , které jsou pro moji tiskárnu vhodné, ale s instalací si nevím uplne rady. Můžete mi někdo poradit jak na to ? Případně instaloval jste to někdo ? Když postupuji podle postupu , který je uvedený na stránkách linuxprinting.org/ , tak skončím ve fázi, kdy mě to hlásí:
[root@localhost tomas]# rpm -Uvh Plocha/min12xxw-0.0.9-3lsb3.1.i486.rpm
Připravuji... ########################################### [100%]
/etc/security/shell: line 2: TMOUT: readonly variable
chyba: provedení %pre(min12xxw-0.0.9-3lsb3.1.i486) skripletu selhalo, návratový kód: 1
chyba: install: scriptlet %pre selhal (2), přeskakuji min12xxw-0.0.9-3lsb3.1
díky za nějakou pomoc nebo radu.
Díky, ten PPD soubor jsem si stahnul z tech stranek a pridal a dokonce jsem nasel i ovladac primo v distribuci. Vsechno mam nainstalovane, ale spravce me hlasi stav jako : Unable to locate printer 'Konica' . Jako URI zařízení mám nastaveno socket://konica:9100 ... což je asi špatně.... Co teď ?
modprobe lp
) a URI tiskárny zadat parallel:/dev/lp0
.
Díky, tak ted uz to vypada nadejne... Jeste mam problem s pravama. Pri tisku zkusebni stranky to pise:
Unable to open device file /dev/lp0: Permision denied.
Jak nastavit uzivateli prava nastalo ?
ls -l /dev/lp0
)?
Na článek se podívám. Děkuji. Jinak práva mám nastavena takto:
[tomas@localhost ~]$ ls -l /dev/lp0
crw-rw---- 1 root lp 6, 0 2009-07-31 23:57 /dev/lp0
co ted s tím ?
pridej si daneho uzivatele do skupiny lp a pujde to
to je zvláštní. Uživatele jsem tam pridal, ale stale mi to hlasi stejnou chybu. Ze nemam opravneni pristupovat na zarizeni.
funguje az po opetovnem prihlaseni
ono by mozna byvalo dostacujici restartnout CUPS, nebo jiny print server
hlavne, ze to funguje :)
já to zkusím,ale moc tomu neverim. Zitra poreferuji..
tak mi to zatím nefunguje... Tisk stale nejde. Problem je s temi pravy k dev/lp0 .... jak se prideluji prava ? nebo kde to mohu nastavit, jde to v Mandrive naklikat ?
pouzivas-li KDE, zkus "kuser" a podivej se, zda dany uzivatel je i ve skupine lp, to by melo byt dostacujici
kuser je takovy klikaci nastroj na manage useru a skupin, ale nevim, zda je standardni soucasti KDE, tedy nevim, zda jej v mandrive najdes
vice uz nevim a stalo by za to, aby ti poradil spise nejaky znaly uzivatel mandriva linuxu
Tiskni
Sdílej: