Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
ahojte,
na debiane z repozitarov som nainstaloval munin. v munin.conf mam nieco taketo
dbdir /var/lib/munin
htmldir /var/www/munin
logdir /var/log/munin
rundir /var/run/munin
tmpldir /etc/munin/templates
[localhost]
address 127.0.0.1
use_node_name yes
do zlozky /var/www/munin moze zapisovat, dal som tam 0777. V logoch nic nevidim. Munin nevygeneruje ziadne grafy, nenajde ani ziadne sluzby.
Co by ste odporucili?
telnet localhost 4949
, potom pripadne zadaj list
a napokon, ak ti pred tym nieco vypisalo, skus napr. fetch cpu
.
Uspesne munin pouzivam na BSD. Munin je aplikacia, ktora sa spusta cez cron, v urcenych casovych intervaloch. Na strojoch su pustene demony munin-client, ktore su nakonfigurovane aby pocuvali na nejakom porte a maju "kopa" scriptov pre ziskavanie "kopa" informacii zo systemu. Na stroji, ktory ich zbiera musi byt nastaveny munin tak, aby korektne kontaktoval vsetkych klientov na monitorovanych strojoch. Na spracovanie ziskanych dat sa vyuziva RRD-tools a MRTG. Na zobrazovanie vysledkov sa vyuziva Apache.
Z Vami popisovanej situacie dedukujem, ze chcete monitorovat jediny stroj a to ten, na ktorom je munin nainstalovany. Tym padom by mal bezat munin-client demon a v crone by sa malo cca kazdych 5 minut (alebo ako husto chcete) spustat zbieranie dat z klienta cez munin.
Skuste si teda odsledovat ci bezi jeho klientsky proces a ci sa v cron-e nachadza nejaky zapis spustajuci zberaciu cast.
Zdravim, heled pokud jsi nainstaloval jen munin tj. server cast tak potrebujes i tzv. munin-node coz je client cast a je potreba ji nainstalovat. Bez toho ti to nebude generovat nic.
Tiskni
Sdílej: