Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobry den, nenapsal jste typ Vasi graficke karty. Pokud mate treba nvidii, tak bych zkusil nainstalovat driver primo od nvidie a pak bych zkusil nastavit externi monitor v nvidia-settings aplikaci.
Nevím jestli poradí ale nasměruje:):
Řešil jsem to na netbooku s intelem grafikou
nastavil jsem xorg.conf a to SubSection "Display" - což asi není nutné :) .. asi
Ke změně za chodu se používá příkaz xrandr
Upozorňuji, že se jedná o nasměrování KUDY, proto nemusí to být stejné pro danou grafiku, a pořadí vypínání a zapínání bude třeba jiné a LVDS a VGA taky může být jinak
a zrobil 3 skripty:
#! /bin/bash echo "Detect monitors" /usr/bin/xrandr echo "Turn off Display" /usr/bin/xrandr --output LVDS --off echo "Turn on as auto Vga out" /usr/bin/xrandr --output VGA --auto
#! /bin/bash echo "Detect monitors" /usr/bin/xrandr echo "Turn on as auto Display" /usr/bin/xrandr --output LVDS --auto echo "Turn off Vga out" /usr/bin/xrandr --output VGA --off
#! /bin/bash echo "Detect monitors" /usr/bin/xrandr echo "Turn on Display" /usr/bin/xrandr --output LVDS --auto echo "Turn on as auto Vga out" /usr/bin/xrandr --output VGA --auto
Zdroje: třeba tady, ale mně třeba některé postupy nefungovali.
Pro grafiku Intel inspirující zdroj (hlavně konec pro „Virtual“)
Ale fčil na zmiňovaném netbooku se na na FN+Cosi volá jen xrand, tzn. obnoví nastavení, takže s odpojeným externím monitorem je to vlastně „reset to default“. A jednotlivé skripty zapínají snad pochopitelné režimy.
FN+Cosi při zapojeném externím monitoru nebo skript monitor_both
přepne do režimu 1024×768 (netbook má 1024 × 600) a povolí virtualní plochu z pozici 0,0 (levy horní roh) bo je tam Gnome s lištou nahoře.
Samozřejmě, že příkazům xrandr lze přidat další parametry, já jsem to řešil universálně a zkoušel spolupráci asi ze 4-mi monitory (kde se netbook vyskytuje) - a proto možná je třeba i to nastavení v xorg.conf.
Jak to začlo fungovat jak mělo, přestal sem do toho rýpat :).
hmm dalsi problem... zadam prikaz xrandr --output LDVS --off a nic to neudela....
Jak píši je to jen cesta, ne řešení
co vypisuje
xrandr -q
Tiskni
Sdílej: