Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
#!/usr/bin/perl
use strict;
use warnings;
my @foo;
my @bar;
while(<>) {
push @foo, $_;
do { unshift @bar, @foo; @foo = (); } if @foo == 2;
};
print foreach @bar;
.. pokud jsem to teda pochopil spravne a melo to delat tohle:
> seq 1 6 | ./hehe
5
6
3
4
1
2
hehe .. netreba ukladat jako hehe, ale proti gustu zadnej disputat .. hehe
co se tyce permissions denied, tak to tipuju na opomenute `chmod +x hehe` .. hehe ;)
.. aneb. musis tomu priradit executable flag :D .. muehehe
seq 1 6 | sed 'N;s/\([^\n]*\)\n\(.*\)/\2\n\1/' | tac
shell brainfucks Vs perl brainpetting?
nemam rad kod, u kteryho musim za tejde badat, *jak *jsem *to *k *certu *tenkrat *myslel ..
bash$ time seq 1 1000000 | ./hehe > /dev/null real 0m1.189s user 0m1.764s sys 0m0.056s bash$ time seq 1 1000000 | sed -n 'h;n;p;g;p' | tac > /dev/null real 0m0.862s user 0m0.964s sys 0m0.048s
bash$ wc -c hehe 166 hehe bash$ wc -c <<<"sed -n 'h;n;p;g;p' | tac" 25
Sakra, hodit to do hold bufferu mne nejak vubec nenapadlo, dobry a elegantni!
Dobrý řešení, tady je ještě o 2 znaky kratší (a možná i rychlejší, ale neměřil jsem to), s vypuštěním mezer okolo svislítka dokonce o 4 znaky :)
$ wc -c <<<"sed -n 'h;n;G;p'|tac"
21
$
sed 'x;n;$G' | tac
pokud bych se povznesl nad prázdné řádky na konci :)
bash$ time seq 1 1000000 | ./hehe > /dev/null real 0m1.189s user 0m1.764s sys 0m0.056s bash$ time seq 1 1000000 | sed -n 'h;n;p;g;p' | tac > /dev/null real 0m0.862s user 0m0.964s sys 0m0.048s
ad.1) vase reseni aka 'h;n;p;g;p' je moc hezke .. neznal jsem.
ad.2) obe reseni maji presto jednu nevyhodu .. na skutecnem unixovem systemu se v lepsim pripade chovaji jinak nez na Linuxu (rozumej nepredvidatelne) .. v horsim nefungujou vubec :D .. ps. je to 1:1 (neprevidatelne:nefungujou .. a to neni dobra bilance ..)
testovano na:
SunOS t5240-s10u7 5.10 Generic_139555-08 sun4v sparc SUNW,T5240
FreeBSD 7.2-RELEASE
mistre :D .. ok, pokud chceme *nekde *zustavat tak si ujasneme pojmy ::
a) neskromne si myslim, ze sed umim stejne jako perl a ne-li lepe .. sed == REs a ty jsou vsude stejne
b) to co vy zovete sed je v pravem slova smyslu GNU-sed .. me hlavni zamereni se netyka paznechtu jmenem GNU ale POSIX compliant systemu (jako napr unixove systemy, neplest s Linuxem ktery je unix-like) .. vas kod bohuzel nefunguje jinde nez na Linuxu (osobne jsem zkousel bsd a solaris) .. mozna proto pristupuju k sedu a obecne ke GNU optimalizacim pomerne podezrivave a skepticky ..
c) tato uloha nema podle me co docineni s REs. to, ze to lze pomoci REs resit *take snad jeste neznamena, ze se tady budeme hadat a osocovat co kdo umi lepe a co je ciste .. to dle meho skromneho nazoru GNU-sed rozhodne neni.
cela tato diskuse zacala moji nevinnou poznamkou o brainfucku pomoci REs .. nemyslel jsem tim, ze vas brainfuck je spatne napsanej, pomalej nebo nedejboze *necistej. myslel jsem tim, ze v tomto pripade jste sice zvolil funkcni, nicmene brute-force metodu .. aneb jak by se to chovalo, kdyby to melo parsovat radky s nestandartni delkou
toto je primitivni operace ktera se sklada z jednoduche direktivy :: "kazde dva radky co jdou za sebou vem a umisti je *pred dvojku radku co byla predchozi .." .. jakekoliv dalsi laborovani a nebo manipulovani je *pointless ;)
nemyslim to nijak konfrontacne, ale pobavil jste me vasi neskryvanou znalosti GNU-sedu a zejmena receptem pro vsechny programatory, jak se stale udrzet v projektu .. obavam se, ze vase metoda mozna pomaha v jednodussich shellovych skriptech, nikoliv vsak v pripadech, kdy se brainfuck neskryva v necem tak mrzkem jako jednotlivy RE/algoritmus, ale v komplexnosti a provazani pouzitych metod :D
zdravim
sed -n 'h;n;p;g;p' | tac
, myslím že je POSIX compliant.
Můžete si povšimnout, že tam není žádná RE, on sed je více než jen RE, je to hlavně o streamovém editování, ale nechci zacházet do hloubky, abyste to třeba zase nebral mylně jako nějaké poučování podobně, jako jste mylně interpretoval mou prostou úvahu o programátorech :D
Ja se omlouvam, ale co si mam predstavit (rikejte mi vojin Kefalin) pod takym pojmom "radky s nestandartni delkou"?:)
Troufl bych si rict, ze to je tim, ze umis dobre perl a neumis dobre sed:) Moje situace je presne obracena, Perlem nevladnu a na tvuj kod jsem se musel soustredit,... rekl bych, ze neni zadny X vs Y, je to vec zcela subjektivnich preferenci
sed
rulez, jednoduché, čitelné, přímočaré, žádné velké programování ;)
Tiskni
Sdílej: