Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mam takovy problem, obcas mi na serveru probehne davka mailu, ktere nemaji zadneho odesilatele to je objevi se v logu <> -> mail@domena.tld a jak amavis tak dalsi filtry si s tim neumeji proadit a neklasifikuji to jako spam, proste to pusti dale, jak mohu nastavit v kombinaci postfix amavis aby takove maily byly automaticky klasifikovany jako spam? Dekuji.
To budou pravdepodobne zpravy od vzdaleneho mailer daemona. Pokud jsou to skutecne spamy, muze se jednat o oznameni o nedoruceni na zpravu s podvrzenou zdrojovou email adresou. Je-li tomu skutecne tak, pak bych reseni videl bud prima http://wiki.apache.org/spamassassin/VBounceRuleset nebo neprima (DKIM, SPF).
Tomas
Nevim, jestli te spravne chapu, ale zprava generovana MTA musi obsahovat prazdnou return path (resp. MAIL FROM), aby se zabranilo mail loopu dvou smtp serveru, ktere maji ve stejny cas nejaky problem a potrebu si o nem povidat. V tele zpravy samozrejme muze byt uvedeno najake hezke From: postmaster@neco.nekde , ale v uvedem logu se pravdepodobne objevuje udaj z obalky zpravy, kde, v pripade nejake notifikace od vzdaleneho serveru, bude proste jen '<>'. Rozhodne mi neprijde jako dobry napad oznacovat vsechny zpravy od '<>' jako spam.
Take z praxe vim, ze posilat spamy s podvrzenou adresou odesilatele je celkem casty jev a s tim souvisejici bouncy bohuzel take.
Pokud ale existuje nejake lepsi reseni, nez bud kontrolovat prichozi maily a hledat mezi nimi podezrele bouncy (napr. takove, ktere jsou generovane na zaklade zpravy, ktera neprisla z naseho serveru, nebo takove, ktere prichazeji ze serveru vedeneho na nekterem backscatter BL), o coz se snazi ta pravidla pro SA, na ktera jsem odkazoval, nebo se pokusit chranit svoji domenu a snazit se spamerum zneprijemnit jeji pouziti pro falsovani adres odesilatele, tak se rad necham poucit.
Tomas
P.S. Jestli z toho meho predchoziho prispevku nejak vyplynulo, ze je potreba neco resit se vzdalenym systemem, tak to je spatne a omlouvam se za neohrabanou formulaci.
Tiskni
Sdílej: