Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
bydlíme s přáteli na privátu, každý máme svůj notebook a data, která se na něj nevejdou, máme každý na svém externím pevném disku. Problém je, že každému z nás pomalu dochází kapacita, přičemž mnoho dat máme duplicitiních. Napadla mě dvě řešení tohoto problému:
1) koupit repasovaný server + do něj připojit USB disky a na těch mít nahraná data
2) koupit repasovaný server s pořádným HDD
Po prvním zkoumání se zdá, že první možnost vychází mnohem levněji. Protože jsem ale ve stavbě "sítě" nováček, chci vás požádat o nějaká doporučení, tipy na nástroje a návody, jak takovou síť zprovoznit. Jediné, o čem jsem zatím rozhodl, je že na serveru poběží Debian
Staci koupit lowendove pc, s trochu lepsi deskou, ktere ma treba 6-8 sata portu, pak koupit velke disky, zapojit je do toho raidu. Kazdopadne Te investice vyjde levneji nez kupovat hotove reseni (nas) apod. pocitam tak kolem 10 ze by jsi se mohl vejit. Zalezi co koupis za disky.
Vykaslal bych se na koupi repasovaneho serveru. I ty towery, o kterejch predpokladam mluvis (doufam, ze neplanujes poridit domu rackmount;) ) maj pomerne slusny chlazeni delany na jiny situace nez domaci server... proto bych se primlouval za domarobiko. Vyjde te to levnejc, bude to tissi, a nebudes mit problem pri nahrade jednotlivejch komponent az budou odchazet.
Zaroven doporucuju popremejslet nad tim, ze ted je sice hlavni pointou mit sdilene data, ale dost brzo se to rozroste o dalsi veci. At uz jde o domaci SVNku, nebo o herni server, nebo o flek kam tahat wazalohy... Nerikam, ze mas ted stravit hodinu planovanim co tam tak asi bude, pac tak ci onak tyhle domaci servery koncej jako silena organicka haluz;), ale nerozhodoval bych se pouze na zaklade "budu tam _jen_ _sdilet_ _data_". Jinak osobne bych poridil slusny disky, krom tech beznych duvodu taky proto, ze by mi ten externi disk docela chybel...
Jediné, o čem jsem zatím rozhodl, je že na serveru poběží DebianA je to nutné?
co jeste jedna moznost? koupit nejakou malou krabicku, ke ktery muzes pripojit ty USB disky? ... to by mohlo vyjit taky docela dobre, spotrebu to bude mit malou a na to co ty potrebujes to staci
Jediné, o čem jsem zatím rozhodl, je že na serveru poběží Debian
cim te debian presvedcil?Prostě nemám důvod k experimentům s jinou distribucí.Koukám, že jsi mi odpověděl v reakci na jiný příspěvek. To není jen jiná distribuce, to je jiný operační systém. A distribuce upravená přesně k tomu, co potřebuješ. Celé ti to zabere jen pár megabajtů, po startu se natáhne do RAM a běží. A má to nachystané i webové rozhraní...
Tiskni
Sdílej: