Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
mám dotaz ohledně kompilace kernelu. Kdysi jsem si prováděl na notebooku kompilaci kernelu pro openSUSE 11 podle tohoto návodu.
www.opensuse.cz/kategorie/clanky-navody/jak-zkompilovat-novy-kernel-v-opensuse-11-1
Vše se povedlo a bylo funkční. Je toto obecný postup a dá se použít i pro serverové distribuce (SLES 11)? Nebo je lepší počkat na oficiální update?
make menuconfigpřeložíte jádro, moduly a nainstalujete moduly:
make make modules_installa jádro nainstalujete – buď ručně nakopírováním, nebo pomocí
make installpokud máte správně nakonfigurováno, kam se má jádro nainstalovat. Na závěr je potřeba upravit konfigurák Grubu nabo Lila, a pokud používáte Lilo, znovu jej nainstalovat do bootsektoru (u Grubu to není potřeba, ten čte při bootu přímo konfigurační soubor).
ještě jeden dotaz. U openSUSE jsem měl, jak nový, tak starý kernel. Zatím jsem to nedokompiloval tak nevím jak se to bude chovat zde (SLES 11), ale když jsem stáhl nový kernel, došlo k nahrazení toho starého a nebyl jsem schopen se vrátit k té starší verzi. Je možné někde nastavit, aby tam zůstal (nezůstal) ten starý kernel?
Případně, až budu časem ten starý kernel chtít smazat, tak se to udělá jak?
Předem děkuji
/usr/src
, takže máte třeba /usr/src/linux-2.6.21
a /usr/src/linux-2.6.26
. Na aktuální verzi si pak uděláte symbolický odkaz z /usr/src/linux
.
U zkompilovaného jádra to také záleží na vás. Obyčejně se ukládá do adresáře /boot
, a záleží jen na vás, jak si je pojmenujete. Součástí názvu klidně mohou být verze jádra, zařazené patche a třeba i datum kompilace. Takže pak mám třeba jádro /boot/kernel-2.6.25-gentoo-r6-20080816
. Bývá dobré si vedle uložit i stejně pojmenovaný konfigurák, takže vedle mám ještě soubor /boot/config-2.6.25-gentoo-r6-20080816
. Takhle pojmenovaných souborů (a verzí jádra) tam samozřejmě můžete mít, kolik chcete. Jenom je potřeba vždy uvést správně jméno souboru také v Grubu nebo Lilu.
Ohledně toho konfiguračního souboru. Po mé kompilaci ho mám. Zajímám se o konfigurák od kernelu z balíčku - ten tam není. Je možné ho nějak dodatečně vygenerovat na základě toho co a jak se kompilovalo? Jak jsem psal, jedná se o SLES 11.
Jedná se o to, že při vlastní kompilaci bych chtěl využít konfiguraci od Novellu a jen doklikat to co je v novém kernelu navíc.
/proc/config.gz
, a nebo je (prý, podle dokumentace jádra) možné jej z obrazu jádra extrahovat pomocí skriptu scripts/extract-ikconfig
, který by měl být ve zdrojácích jádra.
Tiskni
Sdílej: