V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.
IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.
Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.
Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.
Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).
Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.
Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.
Zdravim, potreboval bych neco co by mi dokazalo emulovat RS232 komunikaci. Pracuji na jednoduchem programku pro jeden GPRS modem a poreboval bych nasimulovat komunikaci RS232. Predstava je takova ze "neco" (simulator) bude periodisky/jednorazove vysilat napr. nejake znaky na virtualni tty a ja je budu programkem zpracovavat. Duvodem je to ze modem nemam neustale u sebe. Dekuji za rady.
Pokud mate 2 seriove porty v PC (nebo 2 USB prevodniky na UART), tak jej muzete propojit krizenym seriovym kabelem a na jednom UARTu mit ten program a na druhem simulacni. Nebo vyuzit rour popr. fifo, ale je potreba program vice makrovat kvuli IOCT.
Pokud ma byt simulace vernejsi nebo byste simulaci nejradci obesly uplne, tak je vyborny vyuzit mobilniho telefonu. Ten ma v sobe taky GSM s moznosti GPRS a staci jej propojit pomoci BlueTooth s PC. Tak jsem postupoval ja, kdyz jsem jeste nemel k dispozici GSM modul. Ono totiz jeden kanal u BT je urcen pro GSM a jde snim primo komunikovat. Neni problem potom odladit i datovy volani.
A bude se BT kanal tvarit jako tty?
Tiskni
Sdílej: