Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
lze nějak zadat do cronu spouštění úlohy v sudý a lichý týden ?
Děkuji za rady
echo `date +%W` % 2|bc
Na to nepotřebujete bc
, to zvládne i bash sám. Navíc 'date +%W
' se nemusí chovat správně na přelomu roku, takže bych spíš použil něco jako
if [ $[(`date +%s` / 604800) % 2] -gt 0 ]; then exit; fipřípadně bashismus
if (( (`date +%s` / 604800) % 2 )); then exit; fi
Mozno je zvyknuty pisat skripty, ktore musia byt prenositelne aj na BSD ci Solaris, kde bash nie je az takou samozrejmostou.
Tu horní konstrukci by měl zvládnout i tradiční Bourne shell.
Ale s tym %W je to zaujimave: jeden by si myslel, ze implementacia bude dodrziavat ISO definiciou toho, co je prvy tyzden v roku.
I když bude, stejně může na přelomu roku nastat situace, že budete mít třeba dva sudé/liché pondělky za sebou. Je to stejné, jako kdybyste sudost/lichost dne posuzoval podle sudosti/lichosti pořadového čísla dne v týdnu.
V tomto případě by ale bylo vhodnější neposuzovat paritu ani podle absolutního pořadí, ani podle pořadí v rámci roku, ale podle pořadí v rámci školního roku (s vynecháním prázdnin).To je dost jedno, jde o to, že je potřeba jeden týden spustit jednu věc a druhý týden druhou věc. Cron (klasický) neumí periodu 14 dní a už vůbec ne periodu 14 dní s fázovým posunem 7 dní.
Ovšem stroje tu jsou pro lidi, ne lidi pro stroje...Zlaté slová, do kameňa vytesať.
Hladim do manualu strftime(3) na FreeBSD, zjavne ISO nedodrziava.Neviem či to s tým súvisí, ale poradové číslo týždňa v roku závisí aj od locale.
strftime()
podle POSIXové manuálové stránky tři různé šablony: %U
, %V
a %W
. Šablona %W
označuje jedničkou první týden, který je celý v daném roce, %U
dělá totéž pro týdny začínající nedělí. Šablona %V
používá tu oficiální specifikaci, že za první se považuje první týden (začínající pondělím), kterého je v daném roce většina. Žádná z nich by neměla záviset na locale. Je ale možné, že na některých systémech není strftime()
POSIX compliant.
Vysel jsem Unixu a pisu scripty, aby sly v csh
csh
(nebo jeho rozšíření) a není sh
(nebo jeho rozšíření), bude výrazně méně než těch, kde je to naopak.
Tiskni
Sdílej: