O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Dneska jsem po delší době pustil PC a chtěl provést aktualizace, ale zaboha to nechtělo jet. Google a seznam jeli v pohodě a to i nekešované str. Tak jsem to moc nechápal, ale pak mně napadlo, že jsem někde četl, že O2 začala filtrovat inet a někdo doporučoval přejít na OpenDNS.
Zkusil jsem to a aktualizace jedou. Jenom nevim jestli se nejednalo o nějaký krátkodobý výpadek českých archivů, poněvadž jsem s tím šaškoval pár hodin.
Máte někdo podobné zkušenosti?
O2 prý nejede zahraničí, psali na idnes.cz nebo zive.cz, tak to s tím asi bude souviset.
Každopádně podivná náhoda jest, že to padá ve chvíli, kdy padá síť O2 ...
apt-get install bind9
(ale je mozne zvolit i jiny server, napr. maradns
nebo pdns-server
)
/etc/resolv.conf
aby tam bylo jen 127.0.0.1
Tak já OpenDNS používám už hodně dlouho a podobný problém (jako v diskuzi) jsem neměl, asi protože
We're going to fix this ASAP. This happens if you have shortcuts enabled in your account. A temporary fix is to turn off shortcuts. A permanent fix will be put in place tomorrow morning.
tam nemám registrovaný účet.
Dík všem za komentáře a info. DNS na O2 uz mne parkrat vypekla, ted otestuju tu OpenDNS, ale nakonec to stejne vidim na vlastni DNS az koupim nejaky NAS.
Tiskni
Sdílej: