Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
v Gnome (v Nautilusu přesněji) mám uloženo mnoho připojení na FTP a SSH o které bych něchtěl při přesunu na nové PC příjt, nevíte kam se to ukádá ? Mám tam uložená i hesla.
Díky :)
Všechna osobní nastavení se ukladají do tečkových adresářů ve vašem domovském adresáři. To co vás zajímá jsou adresáře:
.gconf
, .gconf2
, .gnome
, .gnome2
, .nautilus
, .metacity
.. atd..
Tyto adresáře jsou v skryté, takže si je nejdříve musíte povolit k zobrazení nebo můžete použít mc.
Tam jsem zkoušel pátrat, ale soubor kde by to mohlo bejt jsem nenašel a kopírovat tyhle složky naslepo se mi zdá čuňárna :D Nevíte někdo kde přesně se uložená připojení a hesla k nim ukládaji ?
Když se podívám do toho bordelu co v homu mám tak je mi na blití, sposuta složek od programů co tam už nejsou atp. :D Ale asi mi nic jiného nezbyde než ten home přesunout...
Tak ty zbytečné konfigurace programů, které už tam nemáte můžete smazat. Nic vám v tom nebrání a systém to přežije. Stejný, ne-li větší bordel budete mít i na windows po nainstalování několika aplikací. Ty si totiž do systému uloží konfiguraci do registrů, kterou většinou ani nemažou. To je potom zažitek s tím pracovat třeba po několika letech, jelikož celý systém závisí na tomto registru.
Přesně tak, a teď je na to vhodná chvíle
Tiskni
Sdílej: