I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.11 Stirk. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána verze 0.82 telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu. Vypíchnuta je vylepšená podpora Unicode.
Vánoční RoboDoupě bude v sobotu 7. prosince. Na programu je Úvod do ESP-NOW nebo Netradiční použití H-můstků.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-7 Focal, tj. sedmé stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Kevin Purdy na webu Ars Technica představuje kuchařku Hendrika Kleinwächtera The Sourdough Framework a doprovodný YouTube kanál The Bread Code, které jsou věnovány přípravě kváskového chleba. Kniha je udržována na GitHubu a lze ji stáhnout ve formátech PDF či EPUB, a to pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0.
Projekt OpenStreetMap po 18 letech na Ubuntu zmigroval své servery na Debian 12 Bookworm. OpenStreetMap od 14. listopadu podporuje také tmavý vzhled (pokud je nastaven na úrovni operačního systému nebo webového prohlížeče).
Dobrý den.
Mám problém s nefungujícím KDE. Po zadání jména a hesla v KDM se zobrazí grafika startujícího KDE a ihned vyhodí chybovou hlášku:
Could not start D-Bus. Can you call qdbus?
Jde o Archlinux a KDEmod 4.3.0, nejsem si vědom nějakých zásadních úprav, které bych dělal, nic moc jsem o tomhle ani nevygooglil.
Prosím o pomoc, děkuji.
Jo, tak to mě nenapadlo. Chybová hláška je na světě.
Could not connect to D-Bus server: org.freedesktop.DBus.Error.Spawn.ExecFailed:dbus-launch failed to autolaunch D-Bus session: Autolaunch error:X11 initialization error.
Dokonce jsem našel i dotaz s podobnou chybou na Archlinux foru, bohužel bez odpovědi. http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=78258
Tak, konecne mam cas se tim zabyvat. Zkusil jsem se do KDE prihlasit pod rootem a povedlo se, takze muj problem budou mozna spatne nastavena prava, akorat netusim u ceho. Nebo ne ?
-rwsr-x--- 1 root dbus
a na nefunkčnom -rwxr-x--- 1 root root
(a teda, skupina nebola dbus a chýbal sid bit).
Bohuzel tady problem take neni, prava mam nastavena uplne stejne.
Nene, vsechno v poradku, kdm se spusti. Zkousel jsem spusti KDE pomoci startx, ale mam neco nekde blbe, Xka se nespusti a v logu nic neni.
Napadlo me vytvorit noveho uzivatele a prihlasit se pres nej, to se povedlo, takze neco je spatne na urovni meho uzivatele nejspis. Bud najdu co, nebo pri nejhorsim vsechno premigruju pod noveho uzivatele.
Tiskni Sdílej: