Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim. Chtel bych po spusteni systemu Debian kazdemu uzivateli spoustet urcite skripty. Kam je mam ale nahrat? Kde je nejaky adresar po spusteni? Potrebuju, aby to jelo v X i bez...
crontab a @reboot nestačí?
Co to? To mam davat do cronu nebo co? To tam neni nejaky uzivatelsky adresar, jehoz obsah se pod danym uzivatelem spousti po spusteni?
crontab -e
. Hlavní rozdíl mezi tímto uživatelským a systémovým crontabem je ten, že v tom uživatelském se pochopitelně neuvádí uživatel, pod kterým se mají příkazy vykonávat. Pokud místo typické cronovské definice opakování (pět čísel, prví pro minutu, druhé pro hodinu atd.) uvedete @reboot, příkaz se provede vždy po startu systému.
Žádný uživatelský autoexec.bat defaultně neexistuje, ale myslím, že crontab ho plně zastupuje. Pokud si takto do crontabu napíšete spouštění všech skriptů v nějakém adresáři, dostanete co jste chtěl.
Mimochodem, je to všechno napsané v manuálových stránkách.
Dekuju za odpovedi, rad bych spoustel reknem skript "/home/uzivatel/test" po zapnuti PC a prihlaseni uzivatele do systemu, jak pres ssh, terminal tak pres Gnome.
Poradite mi, jak to tedy do toho crontabu zapsat?
Diky.
>>> Pokud si takto do crontabu napíšete spouštění všech skriptů v nějakém adresáři, dostanete co jste chtěl
to by se mi libilo, ale zase tak zbehlej nejsem
Tiskni
Sdílej: