Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Mám dotaz ohledně virtualizace na serveru openSUSE (SLES). Májí přímo virtualizaci - používají XEN. Nainstaloval jsem a funguje to. Pak jsem si vyzkoušel do SUSE doinstalovat VirtualBOX a jsem také spokojen.
Co je vhodnější použít. XEN / VirtualBOX nebo něco úplně jiného (pro SUSE distribuce).
Existuje možnost nastartovat nějaký virtuální stroj okamžitě po nabootování systému? Nechci, aby se někdo musel přihlásit a pak to spustil.
Existuje možnost, že při klasickém vypínání serveru dojde k odeslání žádosti o ukončení virtualizovaného stroje a potom bude pokračovat proces vypínání?
Předem děkuji
Pozri si licenciu VB. XEN je paravirtualizacia, myslim ze je rychlejsie ako VB (full). Jednoducho si vytvoris configy, spravis symlink do /etc/xen/auto a spusti sa to pri starte, a vypne este pred vypnutim hypervisora.
Poprosim zvysnych ucastnikov temy, aby sa vyjadrilo k teme ani na KVM atp.
Instaloval jsem si do XEN Windows Server 2003 R2 64b a musel jsem vybrat také plnou virtualizaci. Paravirtualizace je v tomto případě nedostupná.
Paravirtualizace XEN je jen pro upravené jádro OS.
Jedná se o OS na kterém to běží, nebo o jádro, které má být virtualizováno? Jak zjistím, že je můj OS ( openSUSE, SLES ) upraven?
Plná virtualizace vyžaduje HW podporu a běhá pěkně.
Jak zjistím, že můj systém má HW podporu. Je to někde v BIOSU? Nebo musím hledat na www stránkách výrobce desky.
Pro plnou virtualizaci (tu, která vyžaduje HW) stačí mít upravené jádro hosta (systému, na kterém to beží) a guest (ten, který je virtualizován) nemusí být upraven. Pro paravirtualizaci (rychlejší) musí být upravené jádro jak hosta, tag guesta (tudíž nejde použít pro Windows a jiné proprietární systémy). Jestli je systém upraven zjistíš nejspíš podle uname -a. Ta informace tam být nemusí, ale většinou distributoři to jádro příslušně pojmenují, takže tam bude něco jako 2.6.18-XEN-domU.Jedná se o OS na kterém to běží, nebo o jádro, které má být virtualizováno? Jak zjistím, že je můj OS ( openSUSE, SLES ) upraven?
S deskou to nemá nic společného. Hledej na stránkách výrobce CPU.Jak zjistím, že můj systém má HW podporu. Je to někde v BIOSU? Nebo musím hledat na www stránkách výrobce desky.
S deskou to nemá nic společného. Hledej na stránkách výrobce CPU.To není pravda. Deska může HW virtualizaci vypínat. Levnější modely to dělají vcelku běžně.
Aha, to jsem netušil. Díky za opravení.S deskou to nemá nic společného. Hledej na stránkách výrobce CPU.To není pravda. Deska může HW virtualizaci vypínat. Levnější modely to dělají vcelku běžně.
No VirtualBOX je full virtualizace, teda principielně pomalejší - ale třeba na wokna pro krajní nouzi se mi osvědčil a rychlost je naprosto OK. XEN je paravirtualizace a tedy rychlejší, jak se tu již psalo... existují i jiné varianty...
Dotkl sem se toho už výše - podstatné je NA CO virtualizace je.
Osobní použití (windows v linuxu, testování, ...) dle mého VirtualBOX - snadno se konfiguruje, má ovládání i pro laika (např. snapshoty)
Virtualizace serverů - tam bych uvažoval o virtualizaci OS - např. mám celkem dobré zkušenosti s OpenVZ - to ale umí virtualizovat jen stejný OS - principielně jde o to, že jádro je jedno a virtuální stroje na něm běží formou od sebe izolovaných procesů. Na hostiteli vidíte všechny procesy všech virtuálních strojů, ve virtuálním stroji jen ty příslušné...
XEN je řešení na servery, kde nestačí virtualizace serverů - tedy když potřebuju jiné OS, silnější oddělení strojů (např. jiné jádro pro každý). Pro osobní použití mi příjde zbytečně složitý (ale nemám moc zkušeností, tak to brát s rezervou, prosím ...
To téma je trochu rozsáhlé
Další čtení i s odkazy na implementace je např. zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Platform_virtualization
Virtualizacnich nastroju je pomerne slusna rada... mezi opensource se radi xen, kvm, lguest, qemu, virtualbox, openvz, UML, L4Linux, rhype, Linux-Vserver, MoL ... kazda umi neco trochu jineho v necem se prekrivaji, nektere jsou dostupne jen pro konkretni architektury atd.
Co pouzit primo Citrix XenServer? Uz par mesicu je zdarma a mnozstvim funkci a jednoduchosti ovladani se mu nic z opensource nevyrovna.
Když se tady hovoří o virtualizaci. Jaké máte zkušenosti s ESXi serverem respektive Citrix XenServerem. Ten první ESXi server jsem vyzkoušel nainstalovat. Můj skvělý BIOS RAID to pochopilo jako dva disky a také se to tak chovalo. Systém byl na prvním disku a druhý netknutý. Jenže na mém HW mám nějakou absolutně neznámou síťovou kartu od neznámé firmy INTEL a ta také není podporovaná. Přidávat do mého serveru řadič a pak ještě další síťové karty jsem nechtěl. Jak je to s podporou HW u toho Citrixu?
Citrix je na tom s podporou HW mnohem lepe, je to vlastne Centos 5, takze funguje skoro vsechno. Pokud se budes rozhodovat co nasadit, tak v soucasne dobe je volba jasna, Citrix XenServer. Ma spoustu funkci za ktere se u VMware musi platit, muzes spravovat vice serveru z jednoho XenCentra a narozdil od ESXi ma pristupny domain0 takze muzes ovladat xen z console pres ssh, naplanovat si neco v cronu, nainstalovat Nagios clienta ....
Jak je to s podporou HW u XenServeru už tu padlo – jde o "normální Linux", takže je to nesrovnatelné s ESXi. Fungují i některé onboard RAIDy. Teoreticky si tam můžete nakonfigurovat i klasický mdraid, nebo cokoliv doinstalovat, ale to bych moc nedoporučoval, protože takové nastavení nepřežije upgrade. Síla XenServeru je i v tom, že po čisté instalaci stačí import zálohy metadat + připojení storage a všechno funguje.
Pokud se rozhodujete mezi ESXi a XenServerem, tak já v podstatě nevidím důvod proč nezvolit Xen. Skvěle funguje i na jednom serveru, výkonová režije je obvykle neznatelná, a časem můžete snadno přidat další servery do poolu. Dobré je, že veškeré funkce lze ovládat i přes CLI nástroj, třeba přes SSH nebo pro využití ve skriptech.
I pro Windows guesty je podpora bezproblémová (mám vyzkoušené jen Win 2003) – nainstalují se akcelerované ovladače disku a síťového rozhraní, funguje automatické vypínání / restarty z XenCenteru.
Abych je nechválil, tak mi zatím trochu uniká, jak je to přesně s licencemi. V současnosti licenci na rok získáte zdarma, ale pokud se Citrix rozhodne, že už to nebude free, tak po vypršení roční licence máte smůlu. Doufám ale, že to nehrozí. Nebo je to jinak?
Tiskni
Sdílej: