Německý e-shop Škoda Auto byl hacknut. Útočníci získali přístup k uživatelským údajům (jméno, adresa, e-mail, heslo, telefon, …).
Na webu konference Den IPv6 2026, která se uskuteční 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, je nyní k dispozici kompletní program této tradiční akce věnované tématům spojeným s protokolem IPv6. Na celodenní pásmo přednášek je třeba se přihlásit a zaplatit účastnický poplatek 242 korun. Registrační formulář najdou zájemci opět na webu akce. Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byl představen emulátor terminálu Ratty (GitHub) s podporu 3D grafiky přímo v terminálu. Inspirací byl operační systém TempleOS od Terryho Davise. Ratty je napsán v jazyce Rust. Využívá knihovnu Ratatui pro tvorbu rozhraní a herní engine Bevy pro 3D vykreslování.
Evropské instituce i některé americké státy dál zpřísňují pravidla pro ověřování věku na internetu. Cílem je zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. Úřady ale narážejí na zásadní problém – stále více lidí používá VPN, tedy služby umožňující skrýt identitu i skutečnou polohu na internetu. Právě VPN nyní Evropská parlamentní výzkumná služba (EPRS) označila za „mezeru v legislativě, kterou je potřeba uzavřít“ [Novinky.cz].
Multiplatformní open source aplikace pro psaní poznámek Joplin (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 3.6. Nově lze mít v poznámkách embedovaný externí obsah, např. YouTube videa.
Open Hardware Summit 2026 organizovaný OSHWA (Open Source Hardware Association) proběhne o víkendu 23. a 24. května v Berlíně na Technické univerzitě Berlín.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap byla vydána v nové verzi 2026.05.06. Přibyla možnost aktualizovat mapy v aplikaci CoMaps, aniž by bylo nutné aktualizovat i verzi aplikace. CoMaps je komunitní fork aplikace Organic Maps.
OCCT3D (Open CASCADE Technology) Open Source 8.0 bylo vydáno. OCCT3D (Wikipedie, GitHub) je objektově orientovaná knihovna pro 3D CAD, CAM nebo CAE. Používá se například v softwarech FreeCAD a KiCad.
Ve FreeBSD byla nalezena a již opravena 21letá zranitelnost CVE-2026-42511 v dhclient. Jedná se o vzdálené spuštění kódu (RCE). Útočník mající pod správou DHCP server může získat plnou kontrolu nad systémem FreeBSD pouze jeho připojením k místní síti.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Dobry den, na pocitaci mam Linux a Windows. Nyni bych chtel ten bastl (~Windows) preinstalovat. Slysel jsem ale, ze timto se mi smaze MBR a grub a nabootuju jen do windows. Nekde jsem nasel toto:
make backup:
dd if=/dev/sda of=~/mbr.dd bs=512 count=1
backup usage:
dd if=~/mbr.dd of=/dev/sda bs=512 count=1
Staci opravdu jenom toto?
To se mi zda celkem slozite, staci kdyz potvrdite funkcnost reseni, ktere jsem psal vyse.
Tim slozita jsem myslel slozitejsi nez muj postup, ten soubor mbr.dd najdu:)
Jen otazka. Pisete ze tim zazalohuju pouze MBR - to je ale to co chci, ne? Kdyz obnovim mbr.dd a restaruju, tak mi zase nabehne grub s nabidkou stejnou jak pred preinstalaci windows, je to tak? Nebo k tomu je potreba zazalohovat jeste neco?
To jsem potreboval "slyset". Jdu na to. Dekuji.
count=448.
bs=1!
Postup je vyborny a sam ho pouzivam. Zalohujes tim ale cely MBR - vcetne rozdeleni disku => pri reinstalaci Windows nesmis zmenit rozdeleni disku.
Po reinstalaci nabootujes livecd linuxu a obnovis MBR. Me to prijde jednodussi, nez znova instalovat grub.
Jestli si chces hrat, muzes zkusit bootovat Microsoftim NTLDR linux.
Tiskni
Sdílej: