Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj,
zkousim rozjet https (debian / apache2) na jedne subdomene (test.mojedomena.cz).
Jedu podle navodu na http://bluemoon.nazory.cz/view.php?cisloclanku=2007110023
Podle navodu vse ok, ale pri restartu apache se mi https://test.mojedomena.cz zobrazi failed to connect, kouknul jsem do error logu a objevil:
[Tue Sep 01 11:55:09 2009] [warn] RSA server certificate is a CA certificate (BasicConstraints: CA == TRUE !?)
[Tue Sep 01 11:55:09 2009] [warn] RSA server certificate CommonName (CN) `www.test.mojedomena.cz:443' does NOT match server name!?
(to www.test..... zadavam pri openssl req -new -passin pass:heslo -passout pass:heslo -key /etc/apache2/ssl.crt/server.key.org -out /etc/apache2/ssl.crt/server.csr -days 3650 - polozka Common Name (eg, YOUR name) []: - pokud tam zadam neco jineho, tak se v logu to jmeno take zmeni...)
server name jsem tam zapsal podle /etc/apache2/sites-enabled/test (konfigurak test.mojedomena.cz) kde mam napsane:
<VirtualHost test.mojedomena.cz:443>
ServerAdmin webmaster@localhost
DocumentRoot /var/www/test
ServerName www.test.mojedomena.cz:443
Muzete mi poradit co delam spatne? Napada me to server name ze je odnekud odjinud, ale nevim odkud
predem Dik
www.test.mojedomena.cz:443
a test.mojedomena.cz:443
je opravdu každé něco jiného – jednou je tam www
a podruhé ne.
Takze jsem nasel to, ze openssl "bylo" zkompilovano rucne, tudiz /etc/ssl/openssl.cnf je "neplatny" a platny jsem nasel v /usr/ssl - tam jsem zmenil hodnotu true na basicConstraints=CA:FALSE a web nastartoval bez chyby v error logu - jsem si rikal SUPER mam vyhrano, ale.....
pokud dam do prohlizece http://www.mojedomena.cz/ (serverName mam www.mojedomena.cz) tak me to hodi na test.mojeDRUHAdomena.cz (vubec nechapu proc????)
Pokud dam do prohlizece http://mojedomena.cz/ tak to udela stejne jako predchozi
Pokud dam do prohlizece https://mojedomena.cz tak mi to napise Failed to connect = Iceweasel can't establish a connection to the server at ebooklegenda.cz.
Pokud dam do prohlizece https://www.mojedomena.cz tak mi to napise take to failed to connect
pokud dam do prohlizece http://www.mojedomena.cz/ (serverName mam www.mojedomena.cz) tak me to hodi na test.mojeDRUHAdomena.cz (vubec nechapu proc????)Asi tam máte nastavené nějaké přesměrování. Musíte server správně nastavit tak, aby obsluhoval www.mojedomena.cz i domena.cz ve variantách HTTP i HTTPS, DNS server nastavit, aby tato jména směřovala na váš server a firewall nastavit tak, aby tato spojení propouštěl.
Pokud necham vse bez toho ssl ( mojedomena.cz:80 bez tech ssl radku - priloha mojedomena.cz + ports.conf - jen prvni radek) tak www.mojedomena.cz i mojedomena.cz zobrazuje vse korektne.
Pokud zmenim konfigurak mojedomena.cz na vhost-ssl.conf (priloha + ports.conf) tak mi to udela co jsem psal v minulem prispevku a navic to zacne zobrazovat obsah webu z moji druhe subdomeny test.mojedruhadomena.cz - ktera je umistena uplne nekde jinde - konfigurak testa.mojedruhadomena.cz.conf.
V apache2.conf tusim nic "spatneho" neni.
Pokud by jste mel(i) chut a cas, tak mi prosim na to mrknete, protoze ja uz si rady nevim
Diky
www.test.mojeDRUHAdomena.cz
, www.mojedomena.cz
a www.mojedomena.cz:443
. Pokud zadáte adresu bez www
, zobrazí se virtual-host pro danou IP adresu.
Doporučil bych především udělat si pořádek v DNS (pravděpodobně chcete, aby varianty s i bez www vedly na stejný web), a pak správně nakonfigurovat virtualhosty v Apachi – tj. pokud chcete virtualhosty rozlišovat podle IP adresy, použít v definici virtualhostů raději IP adresy než jména (která se resolvují asi v okamžiku startu serveru, a pokud pak změníte DNS, změna už se v Apachi neprojeví).
dns bych mel mit ok (tedy nevim urcite zda to je ono) -
A zaznam (administrace domeny u forpsi) na test.mojeDRUHAdomena.cz je na stejnou IP jako mojedomena.cz - pokud nepridam do configuraku tu cast o ssl tak www.mojedomena.cz a mojedomena.cz odkazuji spravne kam maji - to same test.mojeDRUHAdomena.cz a mojeDRUHAdomena.cz odkazuji take spravne, jen kdyz pridam to ssl tak mi to udela to co jsem popisoval
Bohuzel podle IP rozlisovat nemohu, protoze nemam pristup k vice IP.
Kdesi jsem cetl, ze problem s https muze nastat pokud bych to chtel na domeny druheho stupne (test.mojedomena.cz) - neni mozne ze se to nejak mlati? - respektive ze dal problem to, ze mi na tom jede nekolik domen?
<VirtualHost>
je uvedena IP adresa, ne název serveru – a pokud je tam jméno, převede se při startu na IP adresu. Přečtěte si v dokumentaci Apache o rozdílu mezi name-based virtual hosty a IP-based virtual hosty.
Problém s HTTPS je pouze v tom, že standard umožňující používat více virtuálních hostů na jedné IP adrese je poměrně čerstvý a ještě se málo používá, takže HTTPS weby se raději umísťují každý na svou vlastní IP adresu. Pokud chcete mít jen jeden HTTPS web, netýká se vás to.
Tiskni
Sdílej: