Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Řeším teď dost divný problém na sambě - počítač přihlásím do domény, přihlásím se pod uživatelem a vytvoří se mu lokální profil v c:\documents and settins\. Zatím vše v pořádku. Pokud se ale na stejný počítač přihlásím jako jiný doménový uživatel a je jedno s jakými právy, tak přihlášení sice proběhne v pořádku, načtou se mu síťové disky a spustí logon.bat, ale uživatel používá profil prvního uživatele.
Prohledal jsem kde co, našel jsem jen jednoho člověka, který má stejný problém jako já:
http://www.mail-archive.com/samba@lists.samba.org/msg80760.html
ale není tam žádné řešení...
Nesetkal jste se někdo s něčím podobným?
Ano, LDAP pouzivam...
Tak je to opravdu tak, mam u vsech uzivatelu stejny sambaSID, ktery se nakopiroval z sambaPrimaryGroupSID. No to je teda celkem mazec... Jen premyslim co ted s tim? Kdyz ty SIDy zmenim u vsech lidi, tak asi se jim lokalne vytvori vsem nove profily, ne? No to by me zase ale mrsklo...
Ano, ale presne o to ide. SID resp SambaSID je vo win svete presne to iste, ako uidNumber vo svete unixovom. Je to proste indentifikator, ktory by mal byt jedinecny. Pod nim vystupuje dany pouzivatel v systeme a na zaklade neho sa prideluju opravnenia k systemovym prostriedkom. Ked Ked ich budete mat vsetky rovnake, tak teda kazdy uzivatel sa voci systemu nijak nelisi a straca sa vyznam viacerych pouzivatelov.
SambaSID ja pouzivam v tvare [DomainSID]-[uidNumber] pre jednoduchost, i ked v skutocnosti to tak nieje. Odvodenie od sambaPrimaryGroupSID by tu nemalo vobec byt, pretoze sambaPrimaryGroupSID definuje pouzivatelovi SID primarnej skupiny. Avsak sambaPrimaryGroupSID povinny nieje a ked nieje uvedeny, tak sa za primarnu skupinu poklada skupina s s cislom gidNumber.
Tiskni
Sdílej: