V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Potřebuji z bash skriptu provést dekódování souboru, abych z něj následně mohl vytáhnout nějaké údaje. Soubor je emailová zpráva, která v těle obsahuje část zakódovanou base64. Z práva jako taková mě nazajímá. Pro jistotu uvádím začátek oné části:
Content-Type: text/plain; charset="utf-8" MIME-Version: 1.0 Content-Transfer-Encoding: base64 Cgo8IURPQ1RZUEUgaHRtbCBQVUJMSUMgIi0vL1czQy8vRFREIEhUTUwgNC4wMSBUcmFuc2l0aW9u YWwvL0VOIj4KPGh0bWw+Cjxib2R5IGJnY29sb3I9IiNmZmZmZmYiIHRleHQ9IiMwMDAwMDAiPgoK ...
Moje pokusy s recode a hledání nebylo úspěšné (určitě hlavně proto, že je mi tato oblast naprosto neznámá), může někdo poradit nebo nasměrovat, kde a co hledat? Předem dík.
Na podobné věci používám perlovou utilitku mimedecode, která je ke stažení zde.
Dekóduje to všechny přílohy mailu a uloží do daného adresáře - tělo ignoruje. Jediná věc k řešení je, že zachovává jména příloh, tak to bude třeba v tom bashi nějak poladit
Z toho celého balíku je třeba jen ten jeden soubor mimedecode (a knihovny perlu na manipulaci s MIME, které jsou snad v každém distru - Debian je má v libmime-tools-perl)
Podívám se na to, ale ta zakódovaná část není příloha, ale vlastní tělo zprávy, bude to i zde použitelné?
No tak to nezabere... ale co třeba:
# reformime -x/tmp/ < mail.raw
Rozbalí všechny mime party (včetně těla atd.)... pak stačí chytit ten správnej... takhle na slepo je těžké radit přesněji...
nedaří se, použil jsem
base64 -di mail.txt ,
ale končí to vždy chybou (obdobně i při nepoužití -i)
base64: invalid input
a na obrazovku nebo do souboru se zapíše
..z{Sʗ.{...V...Z.ǭ
a `$ openssl enc -d -base64 -in myfile.b64 -out myfile.decrypt` zabere?
Podobné jako předchozí, celý zakódovaný soubor je v pořádku, ale skutečný soubor je z části nekódovaný a to je problém. Tentokrát to nekončí chybou, ale výsledek je nějaký rozsypaný čaj.
Beru zpět tu nefunkčnost, problém je s tím, že base64 je jen část dokumentu a ono to spadne na začátku na nekódované části. Pokud je v souboru jen ta zkódovaná část, tak to jde. Tím ale vznikl jiný, pro mě asi stejně komplikovaný zádrhel, že bych napřed musel nějak soubor vyčistit.
csplit vstupni_soubor %base64%+1
vznikne ti soubor xx00(jmeno mozno zmeni viz man csplit) kde je jenom base64 kodovana cast sed '1,3d' vstupni_soubor | base64 -d
kde cisla 1 a 3 urcuji rozsah radek ktere se maji z puvodniho souboru smazatTen soubor má standardní hlavičku emailu a v těle jsou dvě části zakodované (jednou pro html, jednou pro plain) , každá tato část má hlavičku o kódování (viz výše) a řetězec ukončující každou část. Nerad bych to zveřejňoval, protože se tam objevují kontakty, které právě potřebuji vytáhnout a uložit.
Poradil jsem si podobným způsobem jak radíš, z mejlu ořežu vše co je navíc a pak to jde, ale je to hnusné řešení, kterým se nemůžu pochlubit a musím spoléhat na to, že se struktura zprávy nezmění v důležitých bodech.
base64 -d
.
$ cat foo Cgo8IURPQ1RZUEUgaHRtbCBQVUJMSUMgIi0vL1czQy8vRFREIEhUTUwgNC4wMSBUcmFuc2l0aW9uYWwvL0VOIj4KPGh0bWw+Cjxib2R5IGJnY29sb3I9IiNmZmZmZmYiIHRleHQ9IiMwMDAwMDAiPgo $ base64 -d < foo <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"> <html> <body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> base64: invalid inputTen error ktery to vyhodilo je zpusobem tim, ze jsi nam poskytl jenom uryvek.. staci na konec doplnit "=" a uz to projde v pohode..
Ano stačí, ale jak bylo napsáno výš, musí být z toho souboru odstraněno vše, co není právě tím kódem.
Hledám řešení (pokud je), jak to dekódovat celé bez úprav souboru. Třeba i s tím, že nekódovaná část souboru bude nějak znetvořena, nezajímá mě.
Tiskni
Sdílej: