Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Má někdo nějaké zkušenosti s instalací CENTOS na QUAD-CORE XEON X 5470? Díky
Já ne, ale slyšel jsem, že támhle Pepa zkoušel CentOS instalovat do firmware toho Xeonu, ale pak mu počítač ani nepípl. Takže buď zkusit jinou distribuci nebo jiný CPU.
No právě jsem zaslechl že s tímto procesorem jsou celkem problémy na linuxu.
No právě to nejde, je to z druhé ruky. Mám za úkol to zjistit dříve než se ten HW koupí.
Když něco hledam, vyberu vhodná klíčová slova - třeba něco z /proc/cpuinfo, dodam k tomu, co mne zajímá a procházim odkazy v Googlu. Hmm? A stejně kdyby někdo narazil, tak se v blogu asi zmíní, nebo ne?
Hmm vidím že kritizovat umí každý. Kdybych asi neměl za sebou googlování, tak sem asi dotaz nepíšu. Takže to asi risknu a koupím server za 100tis a pak zjistím, že tam CetnOS nejede. Díky
Kdybych asi neměl za sebou googlování, tak sem asi dotaz nepíšu.Jestli jsi vygoogloval nějaké informace o konkrétních problémech, proč je tady neuvedeš? Aspoň bychom se bavili o rozhodnutelných tvrzeních a ne o vágních dojmech.
Takže to asi risknu a koupím server za 100tis a pak zjistím, že tam CetnOS nejede.
Toto je první zmínka o serveru z tvé strany. Můžeš nám tedy prozradit jaký model kupuješ? Podle procesoru to nikdo nepozná. Pak se může diskuse posunout správným směrem.
Hmm vidím že kritizovat umí každý. Kdybych asi neměl za sebou googlování, tak sem asi dotaz nepíšu. Takže to asi risknu a koupím server za 100tis a pak zjistím, že tam CentOS nejede. Díky
Posli co ten server mam na sobe, a pak se ptej na problemy , opravdu s CPU mit potize nebudes
No spis nez s procesorem jsem mel u Centosu potiz se sitovkama Broadcom . Uz bych to nedoporucil. Ale urcite jsem nikdy nemel potiz s procesorem. Jake je psano vyse je treba brat server jako celek , ne jen procesor.
Tiskni
Sdílej: