Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ahoj,
Jak na cross compile - x86 kod kompilovany na x86_64 hostu.
Konkretne:
- mam Fedora 11 x86_64, GCC 4.x
- mam projekt pouzivajici vlastne jen STL a chci ho prelozit tak aby sel spustit na Fedora 11 x86 (tedy 32bit)
- projekt je v CMake => generuji Makefile build system
Zkousel jsem virtualizaci, ale to je neskutecne pomale a i jednoduchy helloworld tam trva veky.
Zkousel jsem g++/gcc -m32 a myslim,ze to je cesta, ale linker nenajde nejaky ojektovy moduly nebo libka.
Zkousel jsem -m32 + setarch i386 a to take nepomohlo.
Myslim, ze musim neco doinstalovat, ale nevim co.
ps pro chytraky:
Pokud nechcete poradit a chcete machrovat, ze umite hledat na google, tak ani nepiste.
Musíte si doinstalovat 32b knihovny s kterými se má váš program slinkovat. Pak záleží, jak máte nastavený toolchain (binutils a gcc).
Při klasickém křížovém překladu máte vlastní toolchain i pro cílovou platformu, takže používáte ten na místo standardního. Křížový toolchain má v sobě zakompilované cesty k 32b knihovnám, takže pak se už nic jiného nenastavuje a vše funguje samo.
Pokud byste chtěl použít standardní toolchain, tak tam budete muset přesvědčovat gcc a ld (a ostatní nástroje z binutils), aby knihovny hledali jinde a samozřejmě aby vyráběli 32b binárky.
Jak to má udělané Fedora, netuším.
U vás je problém, že pro řízení překladu používáte CMake. Autotools tohle všechno řeší jedním přepináčem --build a --host. Ale řekl bych, že i CMake to bude mít vyřešené. Podívejte se do jeho dokumentace.
Tiskni
Sdílej: